Mláďata nejvzácnější šelmy našeho světadílu, norka evropského, která se v roce 2014 podařilo odchovat na záchranné Stanici Pavlov, během měsíce března poputují do nových domovů. Rozmnožení těchto šelem je velmi obtížné, loňský odchov se podařil po deseti letech držení zvířat na stanici. Ošetřovatelé se samozřejmě budou snažit rozšiřovat norčí populaci i nadále, jednomu svému odchovanci proto přivezou finskou nevěstu. VÍCE V REPORTÁŽI.

 

REKLAMA

V současné době je v celé České republice dohromady osm norků evropských, z toho Stanice Pavlov jich drží šest. Další chovatelská zařízení, Zoo Děčín a Zoopark Chomutov, drží po jednom jedinci.

Norci ze Stanice Pavlov posílí populaci v Polsku, Finsku, Estonsku a v děčínské zoo. To, kam se mladí norci vydají, určuje koordinátor chovu, kterým je Zoologická zahrada Tallinn v Estonsku. Na oplátku se do stanice dostane loni narozená samička ze ZOO Ahtari ve Finsku. Úlohou koordinátora je složit páry norků tak, aby se v populaci zachovala co největší genetická variabilita a zvířata byla nepříbuzná.

Po zvažování všech pro a proti se pracovníci stanice rozhodli dopravit mláďata do nových domovů osobně automobilem. „Celá trasa tam i zpět je dlouhá přes pět tisíc kilometrů. Cestu osobním automobilem jsme zvolili zejména kvůli zajištění stálé veterinární péče, výpravy se totiž účastní i náš pan veterinář, a zároveň si od cesty slibujeme navázání nových kontaktů a výměnu zkušeností se severskými chovatelskými zařízeními,“ odůvodnil ředitel stanice Zbyšek Karafiát. Jak dodal, celá cesta je však poměrně nákladná, proto by stanice uvítala, kdyby se podařilo najít sponzora, který by celou akci zaštítil.

norci pavlov CEJKA

Foto: Jan Čejka

A kam tedy norci půjdou? Amálka bude mít nový domov v Zoo Poznaň, Adélka se podívá nejdále – do zoologické zahrady ve finském městě Ranua, které je vzdálené tři tisíce kilometrů. Sameček Karel pojede do centra chovu norků evropských estonské Zoo Tallinn a jeho syn Adam posílí populaci v Zoo Děčín. „Artuš zůstane u nás a na zpáteční cestě mu přivezeme partnerku z finské Zoo Ahtari,“ doplnil ředitel.

Norek evropský v dřívějších dobách obýval celé území České republiky, dnes bychom ho však v přírodě hledali již marně. Změny v krajině a zavlečený norek americký našeho původního norka zcela vypudily. Dnes se s norkem evropským setkáme jen na pár místech v Evropě – v severní části Španělska, pobaltských státech a v deltách velkých řek ústících do Černého moře, například v Dunajské deltě.

Mláďata norků jsme v Pavlově navštívili také loni. Tady se můžete podívat.


Vysočina plná novinek a aktuálních informací