OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

vydra ricniDvě vydří samičky ze záchranné stanice v Pavlově na Havlíčkobrodsku o víkendu odcestovaly do Nizozemska oživit zdejší vydří populaci. Jde o unikátní projekt na oživení vydřího genofondu v Evropě, potvrdil agentuře Mediafax vedoucí záchranné stanice Jiří Hladovec.

Dvě malé vydří samičky našli letos v březnu zákazníci stavebnin v Křižanově na Žďársku. "Matku zřejmě přejelo auto a hladová mláďata šla hledat potravu," řekl Hladovec. Záchranáři vyhladovělá a stresovaná mláďata odchytili a ubytovali v pavlovské stanici.

REKLAMA

Tam obě vydry dospěly a čekaly na návrat do přírody. "Zachovaly si všechny instinkty divokého zvířete, proto byla obzvlášť vhodná pro návrat," vysvětlil vedoucí stanice, který zvířata nabídl do evropského programu na záchranu vydřího genofondu. "Jde o projekt na záchranu vydří populace v nizozemském Frýsku," řekl Hadovec.

Tam totiž žije malá izolovaná skupina vyder, v níž dochází k příbuzenskému křížení. Populace se navíc nerozrůstá, což by měly dvě české vydří samičky zlepšit. "Cílem projektu je tuto izolovanou vydří skupinu rozšířit a přirozenou cestou geograficky propojit s jinou vydří populací v nedalekém Německu," vysvětlil Hladovec, podle něhož jde o unikátní projekt, kterého se z České republiky účastní jen stanice v Pavlově.

Obě vydří samičky, které na jaře zachránili zákazníci stavebnin před smrtí, proto v neděli odcestovaly do Nizozemí, byť prý byl jejich přesun poněkud komplikovaný. "V přírodním venkovním výběhu se je nedařilo odchytit, vydry se dlouho nechtěly nechat nalákat do sklopné pasti a když už se to povedlo, past selhala," popsal Hladovec. Vše ale dopadlo dobře - vydry se podařilo chytit až v sobotu večer těsně před odjezdem do jejich nového bydliště.

Zdroj: MEDIAFAX


Jižní Čechy plné novinek a aktuálních informací

Praha a okolí plné novinek a aktuálních informací

Facebook i-Vysočina.cz

REKLAMA