Kriminalisté objasnili závažný případ úmrtí malého dítěte, kojenec zemřel o uplynulém víkendu na Třebíčsku. Chlapci způsobil těžké zranění přítel jeho matky a dítě na následky zranění zemřelo.

V neděli 28. června vyjeli policisté Územního odboru Třebíč před půl jedenáctou dopoledne do bytu, kde dle oznámení přijatého na tísňové lince 158 mělo být velmi malé dítě v bezvědomí, na místě již zasahovala zdravotnická záchranná služba. Chlapec přes maximální a vytrvalou snahu zdravotníků zemřel.

REKLAMA

Policisté ihned zahájili prověřování a začali zjišťovat všechny okolnosti úmrtí dítěte. Chlapce měl v té době v péči přítel jeho matky, který odmítal jakékoli násilí vůči chlapci. Dechová zkouška stejně jako test na zjištění ovlivnění návykovou látkou byly u muže negativní. Policisté místo důkladně ohledali a provedli rozsáhlé vyšetřování. Nabyli přitom podezření, že dítě mohlo zemřít v důsledku jednání jiné osoby. Na místo byl povolán soudní lékař a byla nařízena soudní pitva, která podezření na spáchání násilného trestného činu na dítěti potvrdila. Případ ještě v neděli převzali kriminalisté odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina.

Jako osobu důvodně podezřelou ze spáchání závažného trestného činu zadrželi kriminalisté sedmadvacetiletého muže z Třebíčska, který měl dítě v době nepřítomnosti jeho matky v péči. Byl umístěn do policejní cely. Kriminalisté intenzivně pokračovali v prověřování, shromažďování a vyhodnocování všech poznatků, informací, důkazů a zjištěných skutečností.

Na základě shromážděných důkazů následně vrchní komisař zahájil trestní stíhání sedmadvacetiletého muže. „Byl obviněn ze spáchání zvlášť závažného zločinu těžkého ublížení na zdraví spáchaného na dítěti mladším patnácti let s následkem smrti,“ řekl vrchní komisař odboru obecné kriminality Zdeněk Maloušek. Obviněný se k činu doznal. V minulosti již byl soudně trestán pro násilnou trestnou činnost, v září loňského roku mu byl uložen podmíněný trest odnětí svobody se zkušební dobou dvou let.

Sedmadvacetiletý muž je obviněn z toho, že v neděli 28. června v dopoledních hodinách v bytě vyndal z dětské postýlky chlapce, který v tu chvíli plakal, a opakovaně s ním prudce zatřásl s cílem dítě přimět, aby se utišilo. Vzhledem ke kojeneckému věku chlapce si muž musel být vědom rizika, že toto jednání může způsobit vážnou újmu na zdraví dítěte. Chlapci skutečně způsobil těžká zranění, kterým dítě následně podlehlo,“ přiblížila policejní mluvčí Jana Kroutilová s tím, že s ohledem na citlivost případu už policie nebude další informace sdělovat.

Policejní komisař podal státnímu zastupitelství podnět k podání návrhu na vzetí obviněného muže do vazby. Závažný případ kriminalisté odboru obecné kriminality krajského ředitelství policie dále vyšetřují. Za spáchaný zvlášť závažný zločin hrozí obviněnému muži trest odnětí svobody na osm až šestnáct let.


Vysočina plná novinek a aktuálních informací