benzin_cenyCeny pohonných hmot u tuzemských čerpacích stanic v uplynulém týdnu mírně klesly, benzin Natural 95 i nafta zlevnily v průměru o 12 haléřů na 34,74 Kč, resp. 33,96 Kč. Vyplývá to z pondělních údajů společnosti CCS.

„V předchozích komentářích jsme upozorňovali na vyšší distribuční marže. V minulém týdnu jsme se dočkali jejich poklesu a právě díky tomu jsme byli svědky mírného zlevnění,“ uvedl Petr Čermák, analytik společnosti Colosseum. Cena ropy v uplynulém týdnu výrazně poklesla. „Na vývoj zareagovaly i ceny na burze v Rotterdamu, nicméně pokles nebyl nijak výrazný. Na měnovém trhu jsme byli svědky stagnace,“ dodal Čermák. V následujících dnech by podle něj měly ceny u čerpacích stanic stagnovat nebo mírně klesnout.

Nejlevnější benzin je k dostání v Jihočeském kraji (34,27 Kč), poslední místo stále patří jižní Moravě (35,35 Kč). Nejvíce klesly ceny na Karlovarsku (o 37 haléřů), naopak v Plzeňském kraji o 12 haléřů vzrostly.

V případě nafty drží dělené první místo Jihočeský a Ústecký kraj (33,54 Kč), nejdražší je stejně jako u benzinu jižní Morava (34,55 Kč). Největší pokles cen zaznamenali motoristé ve Zlínském kraji (o 26 haléřů), naopak na Královéhradecku nafta o dva haléře zdražila.

Meziměsíčně zlevnil Natural 95 v průměru o 32 haléřů, nafta o 23 haléřů. V porovnání se stejným obdobím loňského roku je nejprodávanější druh benzinu dražší o 2,42 Kč (7,5 %), nafta o 2,77 Kč (8,9 %).

Na sousedním Slovensku ceny nejprodávanějších druhů pohonných hmot stagnovaly. Benzin Natural 95 zůstal na úrovni 1,462 eura (35,25 Kč), nafta na 1,344 eura (32,40 Kč). V pondělí o tom informoval server Natankuj.sk.

Průměrné ceny Naturalu 95 a nafty se vypočítávají z reprezentativního vzorku transakcí na karty CCS uskutečněných na všech terminálech na čerpacích stanicích v akceptační síti CCS v České republice, kterou k září 2010 tvořilo 2182 čerpacích stanic. Průměrné ceny se získávají jako podíly jednotkových cen za pohonné hmoty na všech terminálech v České republice, respektive v příslušném kraji, a celkového počtu terminálů. Hodnoty neovlivňuje využívanost čerpací stanice motoristy ani objem načerpaných pohonných hmot.

zdroj: MEDIAFAX