Investice Rusů do nemovitostí v zahraničí, včetně České republiky, se podle údajů Centrální banky Ruské federace poprvé za poslední 4 roky zvýšily. V roce 2017 přesáhly 1 miliardu amerických dolarů, stále se však jedná jen o polovinu maxima dosaženého v roce 2013. Loňský objem investic se pohybuje na podobné úrovni jako v roce 2010. Podle kvalifikovaného odhadu ředitele privátního a individuálního bankovnictví Expobank CZ Alexee Alexandrova se investice Rusů zvyšují i v České republice

 

REKLAMA

Celkový objem peněz převedený z Ruska do zahraničí za účelem nákupu nemovitostí dosáhl v roce 2017 téměř 1,1 miliardy dolarů (1,099 miliardy USD). Oproti roku 2016, kdy tento objem finančních prostředků činil 870 milionů dolarů, se jedná o pětinový nárůst (21 %). „Investice z Ruské federace sílí i na českém realitním trhu, a to především díky boomu developerských projektů. Tato klientela se často zaměřuje na pořizování nemovitostí za účelem investice, jejichž hodnotu spekuluje s ohledem na současný růst jejich hodnoty podporovaný vysokou poptávkou trhu,“ říká Alexey Alexandrov, ředitel privátního a individuálního bankovnictví z Expobank CZ.

Oproti rekordnímu roku 2013, kdy ruské investice do zahraničních nemovitostí dosáhly hodnoty 2,146 miliardy amerických dolarů, se však stále jedná jen o poloviční objem. Loňské investice se pohybují zhruba úrovni roku 2010, kdy dosáhly 1,063 miliardy dolarů. Vlastnictví nemovitostí v zahraničí je nejen prestižní, ale i ziskovou záležitostí. Někteří investoři pořizují nemovitosti v lokalitách, kde chtějí trávit dovolené, a pronajímají je turistům v obdobích, kdy je sami nevyužívají.