Na pozvání Svazu průmyslu a dopravy České republiky (SP ČR) dorazila v úterý do Prahy delegace zástupců evropských svazů a zástupců BusinessEurope (BE), aby uspořádala jednání Výboru pro legislativní záležitosti BusinessEurope mimořádně mimo Brusel. Zástupci z více než 15 zemí Evropy přijeli do Prahy diskutovat o legislativě týkající se insolvence, ochrany spotřebitelů, digitální agendy včetně geo-blockingu, duševního vlastnictví i o dopadech brexitu. Delegaci vedl Jérôme P. Chauvin, zástupce generálního ředitele BE, samotné jednání pak řídil předseda Výboru pro legislativní záležitosti BE Heiko Willems. Pozvání na jednání přijal také ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

„Jsme velice rádi, že jsme mohli na pozvání Svazu průmyslu přijet do Prahy a diskutovat o důležitých legislativních tématech včetně insolvence se zástupci podniků v České republice a přímo s ministrem Pelikánem,“ uvedl na začátku jednání předseda Heiko Willems.

REKLAMA

SP ČR s BE spolupracuje v řadě oblastí a jednou z nich jsou právě legislativní záležitosti. Výbor pro právní záležitosti se zabývá řadou oblastí od práva hospodářské soutěže, práva obchodních společností, práva duševního vlastnictví, insolvence až po práva spotřebitelů. Cílem je zajistit právní jistotu firem a transparentnost evropské legislativy a politik.

„Snažíme se zjednodušovat činnosti pro zakládání společností. Mimo jiné připravujeme změnu zákona, aby si podnikatelé při založení společnosti s malým základním kapitálem nemuseli povinně zřizovat bankovní účet,“ okomentoval některé kroky ke zlepšení legislativy pro podporu podnikání v ČR ministr Robert Pelikán.

SP ČR také delegaci zprostředkoval jednání se senátory Jiřím Hlavatým a Liborem Michálkem a doprovodný program včetně prohlídky Prahy a historických prostor Senátu.

BusinessEurope sdružuje 40 podnikatelských a zaměstnavatelských svazů z 34 zemí Evropy a je největším a nejsilnějším podnikatelským lobby vůči evropským institucím a dalším organizacím (zastupuje 20 milionů podniků v Evropě) a lídrem zaměstnavatelů v evropském sociálním dialogu. SP ČR je členem BE od roku 1993 a BusinessEurope je pro něj určující organizací pro vytváření vlastních strategií a hájení zájmů českého a evropského průmyslu. SP ČR v Bruselu zastupuje stálá delegátka při BE a vedoucí kanceláře Jana Radová.