ksv holcat ikonaMinistr zdravotnictví v demisi MUDr. Martin Holcát, MBA byl dalším hostem nového diskusního formátu Kulaté stoly Vysočiny. Témata, které během debaty přišla na řadu se týkala především systému financování nemocnic a jejich současných finančních problémů. K tomuto tématu během kulatého stolu promluvil i hejtman Vysočiny Jiří Běhounek.

Jak uvedl ministr v demisi Martin Holcát, má ministerstvo v současné době nemocnice podle jejich finanční situace rozdělené do tří kategorií. V první z nich jsou nemocnice nejvíce ohrožené, které již dnes mají vážné problémy s cashflow, ve druhé jsou nemocnice schopné svůj provoz prozatím zvládat a ve třetí kategorii jsou zařízení, která vytvořila v minulých letech finanční rezervu a nyní z ní čerpají. Vážnost situace potvrdil i hejtman Jiří Běhounek, který jako zástupce Asociace krajů mapuje stav nemocnic i v jiných regionech než je Vysočina. Právě na Vysočině je zatím situace v nemocnicích stabilizovaná, ale i tady kraj čeká řadu problémů, které bude muset řešit.

REKLAMA

Finance nebyly ale zdaleka jediným tématem. Během debaty se mluvilo také o osudu kojeneckých ústavů a řeč přišla i na vzdělávání zdravotníků a oblast komunikace s pacienty. „Medicína se v posledních letech posunula velmi kupředu, ale bohužel zdravotnictví za ní hodně pokulhává,“ řekl ministr Holcát během Kulatého stolu Vysočiny s tím, že právě tuto disproporci je nutné začít systémově řešit.

 

REKLAMA