magnesia litera 2013 ikonaLetošní udílení prestižních literárních cen Magnesia Litera, které proběhne ve středu 24. dubna na Nové scéně Národního divadla, s sebou přináší několik novinek. Některé věci se však nemění – stejně jako v předchozích letech se soutěž bude snažit propagovat kvalitní současnou českou literaturu a pomoci oceněným knihám na cestě ke čtenáři.

Letošním stěžejním tématem, které se slavnostním večerem ponese, bude myšlenka, že kniha umí dělat zázraky, aby si získala čtenářovu pozornost. Scénáře, režie a také moderování se stejně jako v loňském roce zhostí Jiří Havelka. Moderátorské duo s ním však tentokrát nebude tvořit Aňa Geislerová, která moderovala Magnesii Literu předchozí čtyři roky. Na pódiu ji vystřídá Daniela Písařovicová, ostřílená moderátorka a držitelka ceny TýTý.

REKLAMA

Další z novinek potěší především některé oceněné autory – vítězové v kategoriích Literatura faktu, Objev roku a Litera Lucie Seifertové za knihu pro děti a si kromě ocenění odnesou také finanční odměnu 30.000 korun. Samozřejmostí zůstává také dvousettisícová prémie pro Knihu roku, kterou autora vítězného díla každoročně odměňuje minerální voda Magnesia.

Letos je do soutěže přihlášeno celkem 324 knih, největší část (69 titulů) je přihlášeno v kategorii Litera za prózu. Nominovaná díla budou odtajněna v druhé polovině března.

Stejně jako v předchozím ročníku, i v loňském jedenáctém ročníku výročních knižních cen Magnesia Litera tato soutěž splnila svůj hlavní účel – propagovat kvalitní současnou českou literaturu. Vítězná kniha Michala Ajvaze Lucemburská zahrada sice nedosáhla na bestsellerové prodeje předchozích vítězů hlavní ceny (počet prodaných výtisků knih Zmizet od Petr Soukupové a Zeptej se táty Jana Balabána shodně překročil číslo 18 000), přesto se díky vítězství prodalo téměř čtyřikrát více výtisků této novely, než v předchozím období. Dle statistik nakladatelství Druhé město se od vydání (září 2011) do vyhlášení nominací v březnu 2012 prodalo cca 1100 výtisků, od dubna 2012 do konce roku se prodalo 4200 výtisků

Struktura hlasování se také v letošním roce přidrží fungujícího modelu: o hlavní ceně Magnesia Litera – Kniha roku a také o nadžánrové kategorii DILIA Litera pro objev roku bude rozhodovat třísetčlenný sbor hlasujících, který tvoří lidé všech profesí knižní branže: knihkupci, knihovníci, redaktoři, kritici, pedagogové i samotní autoři, samozřejmě s vyloučením těch, u nichž by mohl nastat střet zájmů. O nominacích a vítězích jednotlivých kategorií rozhodují odborné pětičlenné poroty, předsedou poroty jako celku je stejně jako v loňském roce básník, písničkář a předseda Českého centra PEN klubu Jiří Dědeček.

Slavnostní ceremoniál se bude letos opět konat v prostorách Nové scény Národního divadla (24. dubna od 21.00 hodin), moderovat jej budou společně Jiří Havelka (zároveň scenárista a režisér slavnostního večera) a Daniela Písařovicová, která bude uvádět také dvouminutové portréty nominovaných knih. Tyto portréty bude Česká televize vysílat od 31. března do 23. dubna od 20.00 hodin na programu ČT1, slavnostní předávání bude vysílat přímým přenosem na programu ČT2. Nominovaní autoři budou mít možnost představit své knihy na čtyřech veřejných, zdarma přístupných autorských čteních, která budou probíhat v Knihovně Václava Havla v pražské Galerii Montmartre v Řetězové ulici vždy ve středu od 27. března do 17. dubna. Letošní ročník byl obeslán 324 přihláškami, což je o jednu méně, než loňské rekordní číslo. Knihy kromě nakladatelů přihlašovali i sami autoři a jejich přátelé, dále muzejní a galerijní instituce, regionální knihovny i obecní úřady. Číslo zároveň není konečné, porotci si mohou vyžádat další tituly, které mezi přihláškami postrádají – jak také již někteří učinili.

Titulárním partnerem cen zůstává i ve dvanáctém ročníku společnost Karlovarské minerální vody se značkou minerální vody Magnesia. Společnost i letos odmění autora Magnesia Litera - Knihy roku prémií ve výši 200 000 Kč. Partnerem Ceny čtenářů je od letoška největší české internetové knihkupectví Kosmas. Společnost odmění 500 vylosovaných čtenářů poukazem v hodnotě 200 Kč na libovolně vybrané knihy v internetovém knihkupectví kosmas.cz nebo v kamenných prodejnách Kosmas. K dispozici je 100.000 pohlednic v knihkupectvích, knihovnách, školách či kavárnách. Aby byl jejich hlas platný, musejí čtenáři uvést knihu, která poprvé vyšla v roce 2012 a tou knihou musí být původní česká beletrie – tedy próza, poezie nebo kniha pro děti. Hlasovat lze i elektronicky prostřednictvím internetové stránky www.magnesia-litera.cz a www.kosmas.cz a to až do 18. dubna.

Letos získají poprvé v historii cen Magnesia Litera finanční prémie také vítězové některých kategorií. Jde o ty kategorie, jejichž patrony se staly Skupina ČEZ, divadelní, literární a audiovizuální agentura DILIA a Nakladatelství Petr Prchal. Tyto kategorie ponesou v názvu jména zmíněných společností, v jednom případě pak autorské osobnosti. Jde o kategorie ČEZ Litera za literaturu faktu, DILIA Litera pro objev roku a Litera Lucie Seifertové za knihu pro děti a mládež (Lucie Seifertová je autorka knih pro děti, v roce 2004 oceněná Literou za knihu pro děti a mládež za Dějiny udatného českého národa a pár bezvýznamných světových událostí a za tutéž knihu pak v roce 2011 nominovaná na Knihu desetiletí pro děti a mládež). Díky příspěvkům všech zmíněných společností je možné odměnit všechny vítěze příslušných kategorií shodně částkou 30 000 Kč.

Mediálními partnery jsou časopis Respekt a deník Lidové noviny, dále kulturní a literární časopisy A2, Host, iLiteratura, Literární noviny a Tvar. Partnery projektu jsou Východočeská tiskárna Pardubice, společnost Wine Food Market, která zajistí občerstvení po slavnostním večeru, a také Městská knihovna Praha, kde probíhá významná část natáčení dvouminutových portrétů nominovaných spisovatelů.

Počet přihlášek v jednotlivých kategoriích (celkem 324)

ČEZ Litera za literaturu faktu: 54

DILIA Litera pro objev roku: 29

Litera Lucie Seifertové za knihu pro děti a mládež: 48

Litera za nakladatelský čin: 47

Litera za poezii: 40

Litera za prózu: 69

Litera za překladovou knihu: 66


Praha a okolí plné novinek a aktuálních informací

Jižní Čechy plné novinek a aktuálních informací

Facebook i-Vysočina.cz

REKLAMA