helfenburg ikonaStudentská umělecká skupina OLDstars z pražských Vršovic se v termínu 18. - 22. července po roce vrací na středověkou hradní zříceninu Helfenburk u Bavorova. Vloni o prázdninách zde zdárně zrealizovala víkendový divadelní projekt Hostina na Helfenburku. Letos do jižních Čech poputují

s nejslavnější tragedií Williama Shakespeara – Hamlet. Výtěžek z dobrovolného vstupného za pět večerních představení pod širým nebem bude věnován na rekonstrukci hradního areálu.

REKLAMA

Studenti a absolventi pražských středních a vysokých škol fungují na divadelní scéně již desátým rokem, přičemž v posledních třech sezonách provozují svůj vlastní klubový sklepní prostor HarOLD, kde inscenují texty české a zahraniční, moderní i klasické dramatiky. Kromě toho OLDstars na podzim pořádají Bezrozpočtový festival studentských divadel v Divadle v Celetné.

oldstars helfenburg_1

V létě také krom akcí na hradě Helfenburk OLDstars kočují po českých dětských táborech s příběhem inspirovaným pohádkou Astrid Lindgrenové Lví srdce. Pravidelně se se svými inscenacemi účastní celorepublikových divadelních přehlídek, pořádají zájezdová představení, hrají na festivalech – vloni například na festivalu Divadlo evropských regionů v Hradci Králové, každoročně pak na festivalu Mezi ploty v pražských Bohnicích.

„Naším cílem je touto akcí hlavně přenést pozornost lidí z blízkého i dalekého okolí na přehlíženou kulturní památku. Helfenburk je výjimečný hrad, jehož historie sahá do poloviny 14. století. Svou jedinečnou atmosférou a prostředím je určitě místem, kterému by pozornost být věnována měla,“ charakterizuje hlavní myšlenku projektu jeho mluvčí Daniel Brátka.

oldstars helfenburg_2

Hamlet v podání OLDstars bude odpremiérován téměř na den přesně 410 let od prvního uvedení této hry 26. července 1602. Moderní inscenace staví do kontrastu boj o postavení a moc s idealistickou touhou po naplnění a smyslu života. Sedmnáctiletý korunní princ je konfrontován s principy fungování světa generace jeho rodičů. Kalkul, komplot, manipulace, korupce, pomluva – to vše jsou prostředky, kterými opovrhuje. Nechápe, proč musel zemřít jeho otec, nerozumí, proč si matka vzala vraha svého muže. Pohrdá svými spolužáky, kteří ochotně slouží diktatuře. Zavrhnul svoji dívku, která je loutkou v rukou rodiče. Relativizuje smysl svého života a žití vůbec. Otázky jaké Shakespeare připsal Hamletovi si aspoň jednou v životě kladl každý z nás. Zvítězí pravda nebo větší počet televizních kamer? Umře každý. Někdo ale s čistou duší…

Divákům bude na hradě k dispozici kompletní servis - občerstvení, mobilní toalety, zdravotnická pohotovost a další služby. „V případě zájmu návštěvníci Helfenburku budou moci po představení na hradě přespat. Spojí tak příjemné s užitečným – pomohou hradu, absolvují kulturní zážitek a navíc ještě prožijí dobrodružnou noc v prostorách středověké zříceniny,“ dodává koordinátor projektu Petr Smyczek.

oldstars helfenburg_3

Speciálním dárkem pro náročné diváky bude „prodloužená festivalová sobota“. Kromě Hamleta hrad nabídne několik koncertů studentských kapel a divadelních představení spřátelených souborů.

Projekt proběhne pod záštitou starosty města Bavorov Miroslava Fence a děkana Divadelní fakulty Akademie múzických umění v Praze Doc. Mgr. Jana Hančila. Za finanční pomoc děkujeme Nadaci O2 a projektu Think Big, v rámci kterého jsme na dobročinný projekt získali grant.


Vysočina plná novinek a aktuálních informací

Informace pro gurmány a milovníky jídla na Vysočině - Vysočinachutná

Facebook i-Vysočina.cz

REKLAMA