balon ikonaJiž tento víkend se na Vysočinu sjedou příznivci balónového létání z celé České republiky. Od čtvrtka do neděle se tu totiž koná již šestnáctý ročník akce Balóny nad Telčí. Lety budou začínat v pátek ráno a končit v neděli, samotná akce bude doplněna o doprovodný program určený pro návštěvníky. Pro ty je připravena ohnivá show a soutěž, ve které může jeden šťastlivec vyhrát letenku a prohlédnout si Telč z koše balónu.

Z akce, která měla zpočátku své existence soutěžní povahu, se v průběhu let stala jedinečná exhibice. „V Telči se každoročně schází lidé s vášní pro létání balónem, aby se setkali se sobě podobnými a zároveň udělali radost divákům a návštěvníkům města. Balóny nad Telčí je pro mě srdeční akcí, na kterou se každý rok těším,“ popisuje Petra Stejskalová, ředitelka agentury Aviatik Servis, která celou akci organizuje.

REKLAMA

Jak se přelet balónů nad Telčí letos povede, záleží převážně na počasí - důležitým faktorem je hlavně déšť a vítr, ne už tolik teplota. „V závislosti na teplotě se odvíjí především spotřeba plynu, který slouží jako palivo pro hořák ohřívající vzduch v balónu. Balóny nad Telčí bude letos pohánět čistý propan, který je mnohem výhřevnější, vysoce čistý a ekologický,“ vysvětluje Ľubomír Žiak ze společnosti Flaga, která je již po několikáté dodavatelem plynu pro tuto akci.

První balony by měly vzlétnout již v pátek v šest hodin ráno a poté opět v sedm hodin večer. Stejný průběh bude mít i sobota, v neděli je plánován pouze ranní let. Balóny budou startovat z náměstí, zámeckého parku a od Roštejnského rybníka.

 


Úspory energie sledujte na EnergyTV

Informace pro gurmány a milovníky jídla na Vysočině - Vysočinachutná

Facebook i-Vysočina.cz

REKLAMA