OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

Infekční oddělení havlíčkobrodské nemocnice ošetřilo desítky pacientů s klíšťovou encefalitidou i lymskou boreliózou. Není to výjimečný stav, přesto je to pádný důvod, proč si dávat na klíšťata pozor.

„Většinou byl průběh léčby u pacientů dobrý. Aktuálně nevybočují čísla ze statistik předchozích let,“ sdělil primář infekčního oddělení Jiří Kubát.

REKLAMA

Jen za minulý týden byli v brodské nemocnici hospitalizováni tři pacienti s klíšťovou encefalitidou. K počátečním příznakům onemocnění patří vysoké teploty, bolesti kloubů, únava nebo závratě. Po prodělané léčbě a propuštění z nemocnice čeká pacienty obvykle ještě domácí rekonvalescence. „Případů lymské boreliózy bylo za letní měsíce do deseti. U většiny pacientů šlo o nekomplikovaný průběh onemocnění, léčba probíhá veskrze ambulantně,“ dodal primář. Lymská borelióza je bakteriální infekce a je nejčastějším onemocněním přenášeným klíšťaty v České republice.

„Počet případů klíšťové encefalitidy ovlivňuje mimo jiné proočkovanost obyvatelstva. Ta je v České republice v porovnání s okolními státy bohužel nízká. Přitom očkovat se je možné kdykoliv během roku. Ačkoli je očkování ideální prevencí, důležitá je i samotná ochrana před přisátím klíštěte. Při procházce do přírody udělá své použití repelentu, pevná obuv, ponožky a patřičné oblečení. Klíště obvykle leze směrem vzhůru do teplých a vlhkých míst na našem těle. Je velmi citlivé na vyschnutí, a proto pokud leze jen po oděvu, po chvíli se pustí nebo odumře,“ doplnila mluvčí nemocnice Petra Černo.

Podle Odboru klimatologie Českého hydrometeorologického ústavu je na tento týden aktivita klíšťat jen mírně riziková. Doporučení je tedy následující: použít repelent, nesedat a nelehat v travnatých či lesních porostech, večer a ráno si prohlédnout celé tělo, případně odstranit klíšťata. Více informací mimo jiné o tom, kde se klíšťata nejčastěji vyskytují, lze najít zde.

 


Vysočina plná novinek a aktuálních informací

 

REKLAMA