OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

Havlíčkobrodští kriminalisté objasnili loupežné přepadení seniorky ze začátku prosince loňského roku. Žena byla okradena o věci a navíc při pádu na zem utrpěla vážné zranění. Muži, který přepadení spáchal, hrozí až deset let vězení.

Incident se v Havlíčkově Brodě odehrál 1. prosince krátce po půlnoci v Mírové ulici v lokalitě za mostem přes řeku Šlapánku. Pachatele tohoto násilného činu kriminalisté počátkem týdne zadrželi.

REKLAMA

Zahájili trestní stíhání a ze spáchání zvlášť závažného zločinu loupeže a přečinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku obvinili pětašedesátiletého muže, který je k trvalému pobytu přihlášen v Havlíčkově Brodě, ale pobýval většinou v Jihlavě. Vzhledem k tomu, že přepadená seniorka skončila s vážným zraněním v nemocnici, není vyloučeno, že vznesené obvinění bude ještě rozšířeno o další trestný čin.

Kriminalisté v rámci prověřování činu zjistili, že obviněný sledoval třiasedmdesátiletou ženu, která se v nočních hodinách vracela sama z práce domů. Seniorku nejdříve oslovil a zeptal se jí, kam spěchá. Žena mu odpověděla, že jde domů, načež muž využil situace a málo frekventovaného místa a uchopil její igelitovou tašku a kabelku. Ty žena držela v ruce. Lupič se snažil je ženě násilím vytrhnout, což se mu po krátké době podařilo, i když se přepadená snažila svoje věci usilovně bránit. Když pachatel ženě vyškubl tašky z rukou, seniorka ztratila rovnováhu a upadla na zem. Lupič z místa činu utekl.

Při pádu utrpěla seniorka vážná zranění, se kterými musela být hospitalizovaná v brodské nemocnici. Lupič se zmocnil kabelky a tašky, ve kterých měla žena uložený nákup, peněženku s doklady a platební kartu.

Na místo události okamžitě po přijetí oznámení vyjely dostupné policejní hlídky. Policisté se snažili zjistit co nejpřesnější popis pachatele a také směr, kterým po loupeži z místa utekl. Okamžitě po něm v dané lokalitě i v širokém okolí začali pátrat. Vzhledem ke stanovené právní kvalifikaci si prověřování případu převzali kriminalisté z oddělení obecné kriminality služby kriminální policie a vyšetřování havlíčkobrodského územního odboru, kteří provedli důkladné vyšetřování a zjistili detailní průběh loupežného přepadení, jeho veškeré okolnosti a všechny dostupné informace k možnému pachateli. Kriminalistický technik ohledal místo činu a zajistil důležité stopy.

„Prováděli jsme intenzivní operativní šetření, vyhodnocovali všechny informace zjištěné na místě loupežného přepadení a postupně získávali důležité poznatky k osobě možného pachatele. V rámci prověřování jsme vyhodnocovali také dostupné kamerové záběry z okolí místa činu,“ upřesnil vedoucí oddělení obecné kriminality František Šteidl.

Nakonec se kriminalistům podařilo zjistit totožnost podezřelého a vypátrat, kde aktuálně pobývá. V pondělí 11. ledna kriminalisté s předchozím souhlasem státního zástupce podezřelého muže zadrželi v Jihlavě a umístili do policejní cely. Zadržený se k přepadení doznal a řekl, že si z uloupené peněženky vzal pouze peníze a ostatní věci údajně hodil do řeky, poté z místa utekl. Jako motiv svého činu uvedl, že už několik dnů před loupeží pobýval na ulici a potřeboval si opatřit finanční prostředky na pořízení jídla.

Kriminalisté podali státnímu zástupci podnět k podání návrhu na vzetí obviněného do vazby. Soud návrh ve středu 13. ledna akceptoval a muž byl eskortován do královéhradecké vazební věznice. V případě prokázání viny mu hrozí trest odnětí svobody až na deset let.

REKLAMA