OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

lipnice.n.s_hrad_ikoMinisterstvo kultury ČR přidělilo finanční prostředky na velice potřebné statické zajištění torza Velké věže na státním hradě v Lipnici nad Sázavou. Provoz hradu je z důvodu probíhajících stavebních prací mírně omezen - z bezpečnostních důvodů musel být uzavřen prostor před hradní bránou s přilehlými pozemky, kde se nachází oblíbená volně přístupná vyhlídka.  Hlavní přístupová komunikace od parkoviště pod hradem ale zůstává otevřena. Velká věž je vyřazena z volné prohlídkové trasy hradu, pro návštěvníky bylo ale nově zpřístupněno třetí patro věže Samson.

Velká věž, jedna z největších na českých hradech, byla při dobývání za třicetileté války poničena dělostřelbou (zničena byla především střecha věže) a protože přestala sloužit původním vojenským účelům (obranná věž) nebyla již nikdy opravena. Co tedy nezmohla děla v 17. století, dokončil později „zub času“. Část věže spadla v roce 1847 do nádvoří a kamení na 14 dní zatarasilo vjezd do hradu. Druhá, tentokrát větší část věže, se sesula za sněhové vánice v roce 1916 směrem do městečka a v horní části věže zbylo jen východní nároží.

První zajištění torza věže proběhlo ve 30. letech 20. století nákladem tehdejšího majitele - Klubu československých turistů. K dalšímu zajištění pak došlo na počátku 70. let a provedla jej firma Armabeton. Protože se však jedná o nekrytou, částečně zřícenou konstrukci, která je vystavena nepřízni počasí, povětrnosti i mrazu, je nutné se po čase k opravě a zajištění vrátit, vysvětlil kastelán Marek Hanzlík.

lipnice.n.s_hrad__1
lipnice.n.s_hrad__2

Část torza je již delší dobu sledována a hrozilo nebezpečí uvolnění části zdiva věže, které by mohlo ohrozit bezpečnost návštěvníků, ale i občanů Lipnice nad Sázavou. Na naši naléhavou žádost o přidělení finančních prostředků na zabezpečení vzniklé situace, přidělilo MK ČR Národnímu památkovému ústavu v Telči, který je správcem hradu, finanční prostředky ve výši cca 2 mil. Kč, za což jsme v dnešní nelehké době velmi vděčni, raduje se Marek Hanzlík, kterému dělal stav věže dlouhodobě velké starosti. Stavba započala v polovině července a měla by být do konce října hotova. Stavbu provádí firma Haniš s.r.o. z Přídolí u Českého Krumlova, která se specializuje na opravy památek a již delší dobu opravuje také např. ledečský hrad. 

Provoz u hradu je mírně omezen, ale hrad zůstává pro návštěvníky přístupný. Z důvodu probíhajících stavebních prací je dočasně omezen přístup k hradu, hlavní přístupová komunikace od parkoviště pod hradem ale zůstává otevřena. Z bezpečnostních důvodů musel být uzavřen prostor před hradní bránou s přilehlými pozemky, kde se nachází oblíbená volně přístupná vyhlídka.  Velká věž je samozřejmě vyřazena z volné prohlídkové trasy hradu, naopak nově zpřístupněno je třetí patro věže Samson, kde je zachován středověký záchod tzv. prevét.  Správa hradu děkuje za pochopení a těší se, že v další návštěvnické sezóně budou návštěvníci opět moci Velkou věž navštívit.

lipnice.n.s_hrad__3
lipnice.n.s_hrad__4

REKLAMA
REKLAMA