OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

demolice ikonaV Havlíčkově Brodě začala v úterý demolice třicet let starého panelového domu, důvodem opatření je jeho nevhodné umístění v historickém středu města. Jak Mediafaxu řekl havlíčkobrodský radní Libor Honzárek, do 15. prosince bude parcela zcela volná.

Panelák s osmnácti byty a dvěma vchody byl v centru Havlíčkova brodu postaven v roce 1982. Tehdy řešil nedostatek bydlení, kritika ale jeho stavbu provázela od samého začátku. Dům totiž hrubě zasahoval do vzhledu centra města. „Jde o hrubou urbanistickou chybu, kterou je možné napravit jen demolicí,“ tvrdí Libor Honzárek.

REKLAMA

Město o zbourání domu uvažovalo dvacet let, přistoupilo k ní ale až nyní. „Konečně byla politická vůle napříč zastupitelstvem,“ připustil starosta města Jan Tecl (ODS). Město všem osmnácti rodinám sehnalo odpovídající náhradní bydlení a navrch přidalo třicetitisícový bonus na stěhování. Přesto se někteří lidé s domem loučili jen neradi. Poslední rodina panelák opustila letos v létě.

Poté byly zahájeny vyklízecí práce, demontovány rozvody, odstraněna okna nebo bytová jádra tak, aby z domu zbyl jen betonový skelet. „Na samotnou demolici jsme vypsali výběrové řízení. Protože jde o specifickou demolici, jedním z požadavků byly zkušenosti s takovými pracemi,“ vysvětlil Honzárek.

Havlíčkobrodský panelový dům je vůbec prvním objektem svého druhu stojícím v centru města, který měl být poslán k zemi. „Vzhledem ke specifickému umístění a s ohledem na blízkost dalších budov jsme museli zvolit techniku, kdy je betonový skelet domu rozstříhán a stržen,“ popsal způsob demolice stavbyvedoucí Karel Dupal.

Panelák by měl jít k zemi během pár dnů, odklizení suti a sanace parcela ale potrvá další týdny. „Termín dokončení je stanoven na 15. prosince,“ dodal Honzárek s tím, že demolice domu přijde město na 2,8 milionu korun. Co vznikne na uvolněném místě zatím není známo. „Jde o lukrativní pozemek, ale na jeho zastavění nespěcháme. Pokud by tu mělo něco vzniknout, pak nejspíše urbanisticky kvalitní veřejně prospěšná stavba,“ konstatoval radní. 

Zdroj: MEDIAFAX


Úspory energie sledujte na EnergyTV

Informace pro gurmány a milovníky jídla na Vysočině - Vysočinachutná

Facebook i-Vysočina.cz

REKLAMA