REKLAMA

OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

Lékové interakce zkoumá už 7 let Lucie Hyršová, talentovaná vědkyně z Havlíčkova Brodu. Její vědecká práce nyní získala prestižní ocenění v soutěži Ceny Sanofi za farmacii. Hyršové je osobně předal nositel Nobelovy ceny za chemii Jean-Marie Lehn. Spolu s oceněním obdržela i finanční prémii pro svůj další výzkum v hodnotě 40 tisíc korun a měsíční stáž v prestižní francouzské laboratoři.

 

REKLAMA

lucie hyrsova oceneni sanofi

Foto zdroj: Sanofi

Soutěž pro studenty farmaceutických věd vyhlašuje Velvyslanectví Francie v Praze ve spolupráci se skupinou Sanofi. Letos si Cenu Sanofi za farmacii si z rukou Jeana-Marie Lehna převzala i Lucie Hyršová, havlíčkobrodská rodačka, která v současné době působí na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy. 

Odborná porota ocenila její výzkum zabývající se lékovými interakcemi. „Pohyb látek v těle zprostředkovávaji tzv. transportéry. Zajišťují mimo jiné přenos látek obsažených v lécích a tím umožňují jejich vstřebávání, distribuci a vyloučení z těla. Nám se podařilo odhalit nový mechanismus, jakým je množství jednoho z transportérů v lidském těle regulováno,“  popisuje Hyršová s tím, že současně se zabývali také vlivem některých složek potravy na metabolismus. „Díky tomu jsme nyní schopní odhalovat některé nechtěné lékové interakce – buď situace, při nichž dojde ke zvýšení koncentrace léčiv v krvi, a tím pádem toxickému ohrožení organismu, nebo případy, kdy se léčiva odbourávají rychleji, než by měla, a to může vyústit až v selhání účinku terapie,“ popisuje vědkyně.

Ocenění v soutěži si velice váží. „Konkurence byla opravdu veliká. A jako při každé ústní prezentaci je nejtěžší všeobecná diskuse, kdy je třeba bezprostředně reagovat na dotazy položené členy komise,“ říká mladá vědkyně. 

Slavnostní předávání cen proběhlo ve středu 26. června v historické budově Národního muzea, za přítomnosti velvyslance Francie v České republice, Rolanda Galharaguea. Ocenění laureátům předal profesor Jean-Marie Lehn, vědec, který v roce 1987 společně se dvěma kolegy získal Nobelovu cenu za objev syntetických makrocyklických látek se selektivními vlastnostmi pro vazbu iontů a molekul.

REKLAMA