OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

rozvoj_zoo_jihlava_1Slavnostním poklepáním základního kamene ve čtvrtek oficiálně začala stavba Centra environmentální výchovy (CEV) v areálu jihlavské zoologické zahrady. V objektu CEV, který vyroste v těsném sousedství vedle hlavního vchodu do areálu, bude přednáškový sál pro šedesát lidí, terária a akvária zabudovaná do stěn, chovatelská místnost se zvířaty, knihovna a učebny, z nichž jedna bude svým vzhledem připomínat pirátskou loď a druhá jihoamerickou jeskyni.

2010-08-19_CEV_046_
Objekt bude sloužit především pro osvětovou a vzdělávací činnost pro potřeby škol a organizovaných skupin. „Zoologická zahrada je určená nejen k chovu zvířat, ale měla by plnit i funkci výchovnou a vzdělávací. V tom má naše zoo ještě rezervy, stavbou centra rozšíříme její činnost a zvýšíme atraktivitu,“ řekl při zahájení stavby jihlavský primátor Jaroslav Vymazal s připomínkou, že jihlavská zoo je dvacátým nejnavštěvovanějším turistickým cílem České republiky, v kraji Vysočina jí v návštěvnosti patří prvenství.

2010-08-19_CEV_066_
Netradiční budova na principu pasivního domu bude zapuštěna do svažitého terénu v těsné blízkosti nového vstupu do ZOO. Originální objekt bude mít tvar keltské mohyly s půdorysem čtyř kamenných kruhů. Po dokončení bude objekt vypadat jako kopec porostlý trávou. Vybudování objektu si vyžádá 13 měsíců prací a investici ve výši necelých 23 milionů korun bez DPH, 92,5 procenta uznatelných nákladů bude uhrazeno z prostředků EU. Předpokládanou cenu cca 35 milionů korun snížilo výběrové řízení na 22,8 milionu korun bez DPH, kterou nabídla společnost PSJ. Projekt vypracoval atelier Fortis.

IMG_0007_
Slavnostní poklepání na základní kámen bylo symbolicky provedeno tzv. „Thórovým kladivem“, které pro tento účel vyrobil jihlavský umělecký kovář Leopold Habermann podle návrhu architekta Jaroslava Huňáčka, který je zároveň autorem architektonického návrhu objektu. Thórovo kladivo bylo válečné kladivo severského boha Thóra, které sloužilo k ochraně a obraně před zlem. V tomto případě tedy symbolicky ochrání nově vznikající stavbu, která bude vybudována v duchu prastarých keltských tradic.

IMG_0008_
U příležitosti zahájení stavby s nesnadno zapamatovatelným názvem Centrum environmentální výchovy vyhlásila ředitelka Zoo Jihlava Eliška Kubíková anketu, ze které by měl vzejít nový „pohodlnější“ název pro toto nové originální vzdělávací zařízení. Návrhy je možné posílat e-mailem na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Jihlava neustává v rozvoji největší turistické atrakce v kraji Vysočina, kterou loni navštívilo bezmála 300 tisíc lidí. Před nedávnem byl otevřen nový výběh pro medvědy, připravuje se také rozsáhlý projekt Zoo pěti kontinentů a výběh pro žirafy.
REKLAMA