OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

V sobotu navštívila Jihlavu zpěvačka a herečka Olga Lounová, která je mimo jiné zakladatelkou Nadačního fondu GRÁCIE. Právě o ní si povídala se čtenářem webu i-Vysočina.cz Jaroslavem Drahošem, který nám rozhovor zaslal do redakce k uveřejnění.

 

REKLAMA

Foto: Jaroslav Drahoš

Na jakou pomoc je Nadační fond GRÁCIE zaměřen?

Pomáháme onkologicky nemocným pacientům k získání paruk. Snažíme se získat od dárců vlasy, z kterých děláme paruky. Některé kvalitní vlasy se i draží a z těchto peněz se pak pořizují další paruky. Na jednu paruku je potřeba až 10 culíků podobných vlasů.

Děláme k tomu i speciální věc, a to, že kolegyně přidělává vlasy na šátek, čepici, klobouk atd. Třeba ženě, která se chystá na chemoterapii, vlasy ostříháme předem, jelikož by jí stejně vypadaly. Vlasy jí zpracuje a přidělá na šátek, který je vycpaný a vypadá to tedy, že má vlastně žena vlasy stále.

Jak Vás napadla myšlenka, založit nadaci právě na pomoc onkologicky nemocným?

Moje kamarádka a spoluzakladatelka Ivana Hanyšová, která má vlásenkářskou dílnu a salon AFRODITI, mi už dříve vyprávěla, že v zahraničí několik takových nadací existuje. Impuls založit nadaci však přišel ve chvíli, kdy za mnou přišla na koncert holčička bez vlasů a vyprávěla mi o své nemoci. Náhle jsem si uvědomila, že by bylo dobré pro tyto nemocné pacienty něco udělat, a pustili jsme se s Ivankou do toho.

Kolik let a jak tento fond funguje?

Připravovali jsme vše od loňského ledna a letos v lednu jsme zahájili první akci. Musely se připravit webové stránky, Facebook plus ten princip, aby vše bylo transparentní. Musí být vidět, kam vlasy jdou, aby někdo nemohl říci, že bylo něco zneužité. Každý culík máme nafocený, změřený a zvážený, daný na webové stránky a každý může vidět, co se s ním stane.

Jak vybíráte města?

Zatím jsme oslovovali především obchodní centra, zda by do takové akce šla. Ozvalo se nám jich několik. Některá souhlasila a některá se prý přidají až podle zájmu jinde. Samozřejmě jsme oslovili i několik kadeřnictví.

Ozvali se Vám i další celebrity?

Zatím jsme nikoho neoslovovali, ale je pravda, že už se nám několik známých osobností ozvalo a nabídlo pomoc.

Jak je možné se o Vás dozvědět ještě víc, nebo Vás popřípadě kontaktovat?

Kontaktovat mě můžete na www.nfgracie.cz, popř. na FB Olga Lounová.

Jaroslav Drahoš

REKLAMA