OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

autobusy_zemni_plynOd úterý 12. července 2011 je k dispozici v Jihlavě první stanice na stlačený zemní plyn (CNG). Je v areálu Dopravního podniku města Jihlavy (DPMJ) v Brtnické ulici, má celodenní provoz a je určena nejen pro vozy městské hromadné dopravy, ale i pro běžný komerční provoz. Stanici a také první čtyři autobusy poháněné CNG oficiálně uvedl do provozu primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal a ředitel DPMJ Josef Vilím.


„Provoz nových vozů je šetrnější k přírodě a zároveň výhodnější ekonomicky, to nebývá obvyklé,“ jmenoval jeden z největších přínosů nových autobusů primátor Jaroslav Vymazal. „Vozy zvyšují komfort městské hromadné dopravy v Jihlavě, platí to i pro cestující se zdravotním hendikepem, dodal primátor. „Do poloviny roku 2012 vyměníme poslední staré autobusy za šest těchto vozů, náš vozový park tak bude kompletně nízkopodlažní, bezbariérový,“ upřesnil ředitel DPMJ Josef Vilím. Přítomnost první stanice CNG ve městě může být impulsem pro další podniky i veřejnost pro pořízení vozidel s tímto pohonem, řada automobilek nabízí svoje produkty i s motory spalujícími právě CNG.

20110712_cng_006
Regionální rada regionu soudržnosti NUTS II Jihovýchod přiznala jihlavskému dopravnímu podniku na nákup nových vozidel dotaci ve výši 40 procent, tedy asi 20,4 milionu z celkové částky 51,4 milionů korun. Stavbu plnicí stanice v hodnotě asi 12 milionů korun bez DPH hradil dopravní podnik z vlastních prostředků. Autobusy na základě výběrového řízení dodala firma Iveco, plnící stanici postavila firma Bonett Bohemia.

REKLAMA

20110712_cng_010
Získání dotace na nákup autobusů na plyn není jediným úspěchem dopravního podniku. Organizace z evropských zdrojů postupně obnovuje také trolejbusy, do konce roku 2011 jich bude do provozu uvedeno třiadvacet. „Celkem se nám podařilo z fondů EU získat více než 300 milionů korun,“ sečetl částky dotací ředitel Josef Vilím.

20110712_cng_023
Dopravní podnik je akciová společnost, 100 procent akcí vlastní statutární město Jihlava. Podnik provozuje 29 městských autobusů a 32 trolejbusů, které ročně najedou 2,5 milionu kilometrů, zaměstnává 180 lidí.

Ke zkvalitnění MHD a odstraňování barier přispívá i město Jihlava, které loni uskutečnilo projekt bezbariérových úprav třiceti zastávek MHD, další zastávky se upravily v rámci jiných projektů (revitalizace sídlišť nebo místních částí apod). Město Jihlava také buduje bezbariérové trasy (od psychiatrické léčebny do sídliště Březinky), nebo postupně odstraňuje bariéry na přechodech pro chodce.

REKLAMA