Horké počasí posledních dnů láká k osvěžení v domácích zahradních bazénech. Většina majitelů je napouští právě v tuto dobu, tedy krátce před letními prázdninami. Nesprávný postup však může způsobit potíže nejen jim, ale také například sousedům.

 

REKLAMA

„Při rychlé změně tlaku a vysoké rychlosti proudění vody se mohou z vodovodního potrubí uvolnit sedimenty. To se projeví zákalem vody nejen v místě odběru, ale i v jeho okolí,“ řekla mluvčí společnosti ČEVAK a.s. Jitka Kramářová. Navíc také hrozí pokles tlaku ve vodovodní síti.

Problémy v souvislosti s napouštěním zahradních bazénů už vodohospodáři v uplynulých dnech řešili například na Borku, v Suchém Vrbném, Kněžských Dvorech a dalších obcích, především v okolí krajského města, ale také v Blatné a dalších místech kraje. „V několika případech nám lidé volali kvůli tomu, že mají v bazénu bezprostředně po napuštění ‚zelenou‘ vodu. Tento optický jev způsobují mikročástice železa, které se do bazénu dostaly právě při jednorázovém napouštění,“ vysvětluje technolog společnosti Jiří Stara.

Přesto si však mohou být lidé jisti tím, že voda ve vodovodním řadu je ze zdravotního hlediska v pořádku. Není ani třeba ji z bazénu vypouštět, po přidání činidel (vločkovač, korekce pH) a filtraci by se měl její vzhled upravit.

Pro bezpečné napouštění bazénů platí základní pravidlo: Chcete-li jej naplnit z vodovodní přípojky, napouštějte bazén pomalu a mimo odběrovou špičku. Odběr předem oznamte na linku společnosti ČEVAK a.s. 800 120 112, kde vám také poradí s dalšími možnými alternativami jak svůj bazén napustit.


Jižní Čechy plné novinek a aktuálních informací

Vysočina plná novinek a aktuálních informací

REKLAMA