hlubokaHrad v Nových Hradech se v letošním roce stal čtvrtým objektem ve správě Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích, který otevírá své brány i během zimy. Významně tak obohacuje dosavadní nabídku zimních prohlídkových tras, které nabízí hrad Rožmberk, zámek Hluboká a Hradní muzeum v Českém Krumlově. 

Hrad Nové Hrady

REKLAMA

Poprvé v letošním roce mohou návštěvníci zavítat během zimních měsíců na hrad v Nových Hradech. Zimní prohlídková trasa nabízí ke shlédnutí Byt panského úředníka a jako bonus nejzajímavější prostory první prohlídkové trasy – tzv. „Buquoyský archiv“ a knihovnu s výstavou novohradského skla, včetně unikátního hyalitu. Součástí okruhu jsou také dřevěné pavlače, z nichž je krásně vidět nejen na hradní nádvoří, ale též na celé město. Místnosti, jejichž prohlídka trvá asi 45 minut, jsou temperovány.

Termíny a časy prohlídek se řídí technickými možnostmi správy hradu. Prohlídky se konají ve středu a v pátek. V únoru jsou vypsány následující termíny: 13. 2., 15. 2., 22. 2., 27. 2., v březnu: 1. 3., 6. 3., 13. 3., 15. 3., 20. 3., 22. 3.  Prohlídky v českém jazyce začínají ve 13 hodin, prohlídky v německém jazyce vycházejí ve 14 hodin. Plné vstupné činí 80 Kč, za snížené vstupné návštěvníci zaplatí 50 Kč a senioři nad 65 let 60 Kč. Více na www.hrad-novehrady.eu.

Hrad Rožmberk

Již třetí zimní sezónu nabízí zimní prohlídkovou trasu také hrad Rožmberk. Návštěvníci mohou nahlédnout do soukromí šlechtického rodu Buquoy. Kolem poloviny 19. století nechal Jiří Jan Jindřich Buquoy upravit pokoje ve druhém patře hradu k obytným účelům. Díky nedávné nákladné rekonstrukci jsou zpřístupněny jídelna, salon, herna a pracovna. Pokoje jsou během zimy temperovány. 

Součástí prohlídkové trasy je i výstup na Anglickou věž, ale výhradně za příznivého počasí. V případě nepříznivého počasí (deště, větru, sněhu) nelze vystoupit až na horní ochoz, ale výhled je přesto umožněn z oken horního patra.

Otevřeno je od úterý do pátku vždy v 11 a ve 13 hodin, o víkendech v každou celou hodinu od 10 do 15 hodin. Pro skupiny lze zajistit i jiný čas prohlídky na emailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo na telefonu 380 749 838. Za plné vstupné návštěvníci zaplatí 90 Kč, pro děti od 6 let, studenty a držitele karet ZTP činí vstupné 60 Kč a u seniorů nad 65 let 70 Kč. Rodinné vstupné (2 dospělí a max. 3 děti) je 240 Kč. Více na www.hrad-rozmberk.eu.

Zámek Hluboká

Zimní prohlídky na zámku Hluboká lákají k návštěvě již pátým rokem. Návštěvníci zavítají do devíti pokojů soukromých apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství - Schwarzenbergů. Trasa vede z Hamiltonova salonu kněžny Terezie, přes Kuřácký salon do Tereziiny Malé jídelny, dále pokračuje Loveckou jídelnou a Přípravnou do Malé jídelny Dr. Adolfa a vrcholí v jeho třech dalších místnostech - Pracovně, Obývacím pokoji a končí v Ložnici. Bohatá výzdoba místností představuje kolekci loveckých zbraní, trofejí, ale též porcelánu, grafických listů nebo tapisérií. Raritou je i splachovací toaleta z počátku 20. století. Poslední majitel, Dr. Adolf Schwarzenberg, obýval své pokoje až do roku 1939, kdy emigroval se svou manželkou Hildou před nacisty do zámoří.

Pokoje jsou v zimě temperovány. Otevřeno je denně kromě pondělí od 10 do 16 hodin, kdy vychází poslední prohlídka. Vstupné je v plné výši 140 Kč, snížené 90 Kč, snížené pro seniory nad 65 let 100 Kč a rodinné 320 Kč. Více na www.zamek-hluboka.eu.

Zámek Český Krumlov - Hradní muzeum

Od ledna 2011 je v prostorách nejstarší dochované části krumlovské rezidence, v tzv. Hrádku s věží na II. zámeckém nádvoří, otevřen ojedinělý typ muzea, které funguje celoročně. Expozice Hradního muzea má, na rozdíl od standardních muzeí, charakter historické muzejní instalace 19. století. Interiéry jsou vybaveny historickými svítidly, zrestaurovanými kachlovými kamny a replikami starých muzejních vitrín. Součástí expozice je byt a kancelář ředitele schwarzenberského panství z 19. století, zbrojnice, mincovna, klenotnice s ojedinělými církevními památkami (např. skříňový relikviář s ostatky sv. Reparáta), kinematograf promítající schwarzenberské filmy či rozměrný model hradu zachycující jeho podobu v polovině 16. století.

Za příznivého počasí je možné spojit návštěvu s výstupem na věž.

Otevřeno je celoročně od úterý do neděle od 9 do 16 hodin. Vstupné činí v plné výši 100 Kč, snížené 50 Kč, snížené pro seniory nad 65 let 70 Kč a rodinné 220 Kč. V případě kombinované vstupenky do muzea a na věž návštěvníci zaplatí v plné výši 130 Kč, snížené vstupné 60 Kč a snížené pro seniory nad 65 let 80 Kč a za rodinnou vstupenku zaplatí 270 Kč. Prohlídku Hradního muzea může, zvláště v zimním období, zpříjemnit návštěva kavárny v přízemí. Více na www.zamek-ceskykrumlov.eu


Jižní Čechy plné novinek a aktuálních informací

Praha a okolí plné novinek a aktuálních informací

Facebook i-Vysočina.cz

REKLAMA