Vichřice, která se v posledních třech dnech přehnala přes území jihočeského kraje, znamenala pro jihočeské hasiče o více než dvě stovky výjezdů více, než bývá obvyklé.

Více než dvěstěkrát vyslali operační důstojníci z Operačního a informačního střediska HZS Jihočeského kraje některou z profesionálních nebo dobrovolných jednotek kraje k události, kde musela řešit následky silného větru. V naprosté většině případů se jednalo o odklizení stromů spadlých na vozovku, není ale také výjimkou zajištění uvolněných částí střech, zajištění povolených plechů či skleněných tabulí.

REKLAMA

Nejvíce zásahů jihočeští hasiči evidují na Českokrumlovsku – 48, dále pak na Písecku – 38, Strakonicku – 30 a Táborsku – 27.

Vybrané zásahy za pátek 9. ledna
Z dalších zásahů spojených s odklízením následků silného větru lze uvést výjezd českobudějovické profesionální jednotky do Krajinské ulice v Českých Budějovicích, kde hasiči museli ze střechy jednoho z domů sundat plastový stůl, který byl větrem odnesen a zůstal zaklíněný za okapem. V obci Čížová na Písecku hasiči zajistili proti větru plechový přístřešek, v Kájově na Českokrumlovsku pak upevňovali uvolněné plechy na střeše místní ubytovny. Složitější zásah měla písecká profesionální jednotka, která zasahovala v Písku na nábřeží 1. máje. Zde se na vnějším plášti panelového domu uvolnila jedna ze skleněných tabulí. Na místě nebylo možné ustavit výškovou techniku. Velitel zásahu si proto na místo povolal lezeckou skupinu HZS, která za využití lezeckého materiálu tabuli odstranila a sundala. Lezeckou techniku a materiál využili také kapličtí profesionální hasiči, a to v ulici Míru v Kaplici, kde vítr poškodil anténu na střeše čtyřpatrového panelového domu. Hasiči anténu částečně zkrátili a znovu upevnili.
Profesionální jednotka ze stanice Vodňany zasahovala od 14:29 hodin v katastru své obce na silnici I/20 u dopravní nehody nákladního automobilu. Poryvem silného větru zde došlo k převrácení přívěsu nákladního automobilu. Vůz skončil napříč přes celou vozovku a zablokoval oba jízdní pruhy. Hasiči provedli nejprve zajištění auta a kontrolu úniku provozních kapalin. Žádný únik nebyl zjištěn. Jeřáb na odklizení vozu si objednal sám dopravce. Hasiči pomohli s odstraněním kamiónu a krátce před 16. hodinou byla vozovka znovu zprůjezdněna.

Vybrané zásahy za sobotu 10. ledna
Spadlý strom zablokoval v sobotu odpoledne také železniční trať u obce Jenín na Českokrumlovsku. Do spadlého stromu narazil osobní vlak jedoucí z Lince do Českých Budějovic, ve kterém cestovalo deset osob. K nehodě byli v 15:11 hodin vysláni českokrumlovští profesionální hasiči ze stanice Kaplice, jednotka SDH obce Dolní Dvořiště a jednotka HZSP SŽDC. Situace byla zkomplikována tím, že cesta k nehodě byla neprůjezdná. Hasiči museli poslední úsek cesty pěšky. Strom spadnul na troleje a vagón. Nikdo z cestujících nebyl zraněn, nikdo z nich si nevyžádal pomoc zdravotníků. Všichni byli odvezeni drezínou do obce Rybník. Po 19. hodině velitel zásahu nahlásil, že spadlý strom je odklizen.
V sobotu v 17:15 hodin vyjeli písečtí profesionální hasiči ve svém městě ke Kamennému mostu, kde vítr odfouknul do řeky dětský kočárek. K obrovskému štěstí v něm nebylo dítě. Jeho matka jej vyndala, aby ho nakrmila, a kočárek zřejmě dobře nezajistila. Silný vítr kočárek odfouknul a ten sjel do řeky Otavy. Aby se hasiči ke kočárku dostali, museli použít člun. Kočárek během několika minut vylovili a na břehu předali matce.

Vybrané zásahy za neděli 11. ledna
Za přítomnosti Policie ČR a Městské policie Český Krumlov zasahovala osádka českokrumlovských profesionálních hasičů ve svém městě u pivovaru na Latráně, kde vlivem silného větru sjel na podezdívku u mostu přívěsný vozík. Velitel zásahu si po provedeném průzkumu na místo jako posilovou jednotku vyžádal automobilový jeřáb, pomocí kterého pak hasiči vozík z podezdívky vyzvedli a postavili zpět na vozovku.


Jižní Čechy plné novinek a aktuálních informací

Vysočina plná novinek a aktuálních informací

REKLAMA