vanocni_vyzdobaZnámé osobnosti z jižních Čech vzpomínají na Vánoce, které prožívaly jako malí, mladí či dospělí v uplynulém století s nostalgií. Jak agentuře Mediafax prozradily, dostávaly vesměs praktické dárky, knížky, ale také řadu hraček.

"U nás jsou Vánoce především velkými rodinnými svátky. Nesnažíme se překvapovat kuriózními dárky, ale maličkostmi. Jako malý kluk jsem dostával takzvané měkké dárky, ponožky, a různé oblečení, z kterého jsem příliš radost neměl a pak tvrdé dárky, angličáky, igráčky, mončičáky nebo třeba stavebnici Merkur," prozradil jihočeský hejtman Jiří Zimola.

Právě třeba na stavebnici Merkur dodnes rád vzpomíná s tím, že nutila děti k přemýšlení a technickému rozvoji.

Jiné zkušenosti má poslanec a herec Vítězslav Jandák. "Když jsem byl jako malý, měli jsme krásné svátky, moc rád na ně vzpomíná. Pod stromečkem byly většinou kalhoty, svetr či boty. Ale samozřejmě i hračky, i když jich nebylo tolik," uvedl. Své děti později rozmazloval více. "Dostávali to, co v té době bylo, dcera panenky, syn autíčka, stavebnice a občas i oblečení nebo knížky," dodal.

Příznivcem Vánoc není příliš nyní ani režisér a scénárista Zdeněk Troška, který nyní pod stromeček daruje peníze, a´t si podle jeho slov každý pořídí, co sám chce. Na svátky z dětství vzpomíná ale nesmírně rád. "Byl jsem nejšťastnější, když jsem dostal pohádkové knížky, barvičky, tužky a bloky na malování. Bratr zase dostával rád autíčka, traktory, stavebnice. Co jsem ale rád neměl, byly měkké dárky - ponožky, trička, svetry, to nebyl dárek," prozradil.

Zpěvačka Hanka Křížková trávila a stále tráví vánoční čas v rodných Strakonicích. A na svátky z dětství vzpomíná s láskou. "Do mých jedenácti let to bylo úžasné, pak nám zemřel tatínek, a už to nebylo takové, i když maminka se vždycky snažila, abychom měli ty nejkrásnější Vánoce na světě. Často a ráda jsem dostávala Foglarovky, dobrodružné knížky, ale samozřejmě panenky a různé hračky pro holky," svěřila se.

Největší radost měla prý, když dostala od bratra první kosmetický kufřík. "Tehdy to bylo docela nedostatkové zboží, nevím, zda to sehnal někde v Tuzexu či pod pultem, ale byla jsem nesmírně šťastná,“ dodala Křížková. Letošní Vánoce stráví v nemocnici, protože musí podstoupit operaci kyčle.

Spisovatelka a scénáristka Markéta Zinnerová vzpomíná na Vánoce, když byla sama malá, či na období, kdy dávala dárky svým dětem, velmi ráda. "Byly to hlavně knížky, hračky. Když jsem už měla děti, podařilo se někdy sehnat něco, co běžně nebylo k sehnání. Ale nepotrpěli jsme si na nějaké vymoženosti. Toto období pro mne znamená hlavně rodinnou pohodu a chvíli klidu,“ uvedla autorka mnoha knížek, filmů i televizních seriálů, která čtvrtým rokem žije v Jindřichově Hradci.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA