Desítky tun tuků přiteklo letos na českobudějovickou čistírnu odpadních vod. Na další dávku se vodohospodáři připravují právě teď, v období vánočních svátků, kdy tradičně zaznamenávají vyšší výskyt tuků v kanalizaci a následně pak na čistírnách odpadních vod.

Potravinářské tuky a oleje z přípravy tradiční štědrovečerní hostiny, které lidé často vylévají do dřezů či toaletních mís, přitom mohou způsobit v kanalizačním systému závažné problémy. V Českých Budějovicích se tento problém týká především míst s velkou hustotou obyvatel, tedy sídlišť.

REKLAMA

„Po ochlazení tuků v kanalizaci vznikají hrudky, které se postupně nabalují a zachycují další nečistoty. Tím dochází k ucpávání kanalizace a k haváriím kanalizačních čerpacích stanic. Tuky se v kanalizaci také částečně rozkládají na mastné kyseliny, které pak následně zvyšují korozi stěn kanálů a potrubí,“ říká mluvčí společnosti ČEVAK, provozovatele vodovodních a kanalizačních sítí, Jitka Kramářová.

V kanalizaci tuk a olej po smísení s jinými nečistotami vytváří tuhé nánosy, které brání volnému průtoku a musí být proto velmi nákladně odstraňovány. S ještě většími náklady je spojena likvidace tuků, které přitečou na čistírny odpadních vod. Vloni v prosinci jich přiteklo na českobudějovickou čistírnu okolo 10 tun.

 

Na problematiku předmětů a látek, které do kanalizace nepatří, upozorňuje již třetím rokem program DOODPADU. Jeho cílem je poučit veřejnost, že toaleta není odpadkový koš. Na speciálních výukových hodinách se děti dozvědí nejen, jak správně zacházet s použitými oleji a tuky z domácností, ale i dalšími věcmi, které často končí v toaletách a dřezech. Letos byla navíc vyhlášena soutěž pro středoškoláky, kteří mají za úkol vytvořit grafiku na téma „To fakt nevyčistíš“. Informace najdou zájemci na www.doodpadu.cz.

„Odpovědné chování k životnímu prostředí je věcí nás všech. Věříme, že k osvětě v nakládání s odpady napomáhá i náš projekt DOODPADU. Pro představu, na čistírnu v Českých Budějovicích každoročně nateče více než sto tun tuků a olejů,“ řekl technický ředitel společnosti ČEVAK Jiří Lipold.

Zdroj: Čevak

REKLAMA