Vodárenská věž v Mánesově ulici v Českých Budějovicích se převlékne do nového kabátu. V pondělí zahájili technici na 44 metrů vysoké věži stavbu lešení. Jen ta potrvá jeden týden.

„Následovat bude podrobnější průzkum dosud neprozkoumaných částí hrázdění a současně začnou přípravné práce na opravě fasády,“ popsala vedoucí útvaru marketingu a komunikace společnosti Čevak Jitka Kramářová.

REKLAMA

Protože je věž technickou památkou, je zapotřebí postupovat mimořádně citlivě a opatrně. Také proto nelze předem určit, kdy přesně oprava skončí. Předběžný termín dokončení opravy je konec června. Výsledkem bude návrat k původní historické podobě věže včetně barevnosti fasády.

Vodárenská věž z roku 1724 prošla v posledních letech významnou obnovou. V loňském roce zde byly dokončeny úpravy exteriéru věže, díky nimž mohla být památka zpřístupněna veřejnosti. Od září 2015 do současné doby si ji prohlédly již čtyři tisíce návštěvníků.

Novinkou jsou dvě videoprojekce, které návštěvníkům netradiční formou přibližují historické souvislosti a doslova je „vtáhnou do děje“. V okolí věže vznikla naučná stezka o historii vody a v areálu jsou i vodní prvky. „Věříme, že se po dokončení prací areál stane místem, kam se lidé budou rádi vracet za poznáním i za zábavou,“ řekla Jitka Kramářová.

REKLAMA