Více než dvě desítky poruch na vodovodních řadech zaznamenali pracovníci společnosti ČEVAK, která provozuje vodohospodářský majetek na Dačicku. „Je to zhruba třetina poruch, které jsme opravili v loňském roce“, říká Richard Kuba, vedoucí provozního střediska Dačicko. Na vzniku poruch mají nemalý podíl rychlé klimatické změny a také stáří vodovodních řadů.

Nahlášeno a vyměněno bylo od počátku roku 23 zamrzlých vodoměrů. Právě vodoměry mohou způsobit odběratelům značné škody. „V lepším případě dojde k prasknutí vrchního sklíčka, v horším k vytopení prostor, kde je vodoměr umístěn. Majitel pak zaplatí nejen za výměnu vodoměru, což je zhruba kolem 1.000,- Kč, ale také za uniklou vodu“, říká Richard Kuba, vedoucí provozního střediska Dačicko.

REKLAMA

Majitelé rekreačních objektů by si mněli po zimě zkontrolovat stav vodoměru, protože při oteplení v jarních měsících se stává, že zamrzlý vodoměr nebo vnitřní rozvod povolí a prasklinou uniká značné množství vody, která způsobí uvedené nemalé škody a ztráty vody. Obzvlášť v šachtách, které nejsou vodotěsné, je menší unik vody zjištěn mnohdy až při odečtech vodoměrů. To už bývá ale zpravidla pozdě a majiteli napojené nemovitosti nezbývá jiná možnost než uniklou vodu zaplatí.

REKLAMA