OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

hodina_hV první polovině července občanské sdružení Hodina H vyslalo 6 mladých lidí z Vysočiny na mezinárodní výměnu mládeže Sustainable Dialogue, což v překladu znamená dialog o trvale udržitelném rozvoji. Tento projekt se odehrával po 14 dnů na jihu Maďarska v malé vesničce Kémes blízko hranic s Chorvatskem. Češi pobývali na maďarském venkově s mladými lidmi z dalších devíti evropských států (Maďarsko, Německo, Francie, Polsko, Turecko, Lotyšsko, Řecko, Litva, Španělsko), díky čemuž nabyli nové zkušenosti a zážitky z mezikulturního prostředí.

Celý projekt se uskutečnil díky podpoře evropského programu Mládež v akci. Samotný program výměny byl zaměřen na problematiku trvale udržitelného rozvoje v hostitelské vesnici, která se potýká s vysokou nezaměstnaností, a proto se její obyvatelé snaží najít řešení svých problémů ve vybudování mládežnického centra v místě komplexu sto let starých zemědělských budov.

REKLAMA

Účastníci této výměny se tak stali vůbec prvními, kteří místním pomáhali s revitalizací tohoto prostoru. Celá mezinárodní skupina mladých byla rozdělena do čtyř workshopů, vedených zkušenými profesionály v daných oborech. Stavební skupina byla určena pro ty, kteří preferují manuální práci, a během svých workshopů upravili místo pro pódium, které i vlastnoručně vybudovali. Účastníci filmového workshopu stvořili čtyři krátké filmy natočené ve vysokém rozlišení za použití profesionální filmařské techniky, účastníci mediálního workshopu natočili dokument o celém projektu a vytvořili plakáty a pozvánky na závěrečný happening a účastníci tanečního workshopu nacvičili představení alternativní formy tance. Všechna čtrnáctidenní práce byla pak slavnostně představena místním obyvatelům předposlední den projektu na závěrečném happeningu.

Všichni účastníci si také užili dohromady spoustu zábavy, dokonce měli příležitost dvakrát navštívit letošní hlavní město evropské kultury – nedalekou Pecs, zažít odpoledne v kánoi na slepém rameni Dunaje, či strávit jeden z horkých letních dnů v lázeňském komplexu Harkány a poté ho završit ochutnávkou vín ve sklípku, jelikož jsme se nacházeli ve známé vinařské oblasti kolem obce Villany.
Ondřej Liška

REKLAMA