REKLAMA

OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

Od nedělního odpoledne bojují hasiči s požárem skládky dřevního odpadu v Nové Cerekvi na Pelhřimovsku. Na místě události se již vystřídalo třicet jednotek hasičů včetně podnikové jednotky společnosti Kronospan.

Ve středu odpoledne si Hasičský záchranný sbor (HZS) Kraje Vysočina na požářiště vyžádal speciální čerpadlo pro dálkovou dopravu vody hadicovým vedením od kolegů z Jihočeského kraje. „Díky tomuto čerpadlu a dálkové dopravě vody na požářiště se mohl na místě zredukovat počet zasahující techniky a odlehčil se tak provoz na místní komunikaci. O stejné čerpadlo jsme dnes požádali také kolegy z Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje. Vyžádán byl na místo také speciální bagr Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru České republiky (ZÚ HZS ČR), který umožňuje činnost v prostředí s vysokými teplotami,“ uvedla mluvčí vysočinských hasičů Petra Musilová.

REKLAMA

Foto: HZS Kraje Vysočina

Od čtvrtečního odpoledne monitorují výskyt škodlivin v ovzduší a vodě hasiči z chemické laboratoře v Tišnově (HZS Jihomoravského kraje). Limity škodlivin v ovzduší ani ve vodě překročeny nebyly. Měřicí protokoly byly předány zástupcům samosprávy. Velitel zásahu společně se zřízeným štábem na místě velmi úzce spolupracují se zástupcem odboru životního prostředí obce s rozšířenou působností Pelhřimov a zástupcem České inspekce životního prostředí. Toto měření bude prováděno i nadále.

Požárem zasažený materiál se postupně rozebírá a hasí. Ostatní materiál se postupně odváží. Podle sdělení zástupce společnosti Kronospan se jedná výhradně o druhotnou dřevní surovinu původem pouze z České republiky.

Pro zvýšení efektivity hasebního zásahu bylo použito plně ekologicky odbouratelné smáčedlo.

„Na požářišti dojde k reorganizaci zásahu. Z každého územního odboru Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina budou na místo události vyslány dvě velkoobjemové cisternové automobilové stříkačky. Nasazeno tak bude deset těchto vozidel. O další dvě cisterny jsme požádali ZÚ HZS ČR. Toto opatření nám umožní jednak redukci počtu zasahujících jednotek sborů dobrovolných hasičů, ale také zvýšení efektivity hašení,“ uvádí náměstek ředitele HZS Kraje Vysočina pro úsek integrovaného záchranného systému a operačního řízení Libor Hanuška.

REKLAMA