OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

Mezi obyvateli Humpolce se v posledních týdnech šíří nejrůznější neověřené a nepravdivé informace o údajně stále rostoucí kriminalitě ve městě a jeho okolí. Lidé tyto zprávy šíří a vzájemně sdílejí zejména na sociálních sítích. Ve městě tak vzniká zbytečná panika a hysterie především mezi ženami, a také mezi rodiči malých dětí, kteří mají na základě těchto zcela nepodložených fám obavu o bezpečnost svých potomků.

Krajské ředitelství policie prostřednictvím oddělení tisku a prevence pravidelně cestou sdělovacích prostředků informuje veřejnost o případech trestné činnosti, ke které dochází na území Vysočiny. „Stejně tak v rozsahu, který dovolují platné zákony, informujeme o objasnění této trestné činnosti a v neposlední řadě přinášíme také návrhy na řadu preventivních opatření. Žádný závažný případ, ke kterému v našem kraji dojde, před veřejností netajíme. Stejně tak bychom veřejnost informovali, pokud by v nějaké lokalitě našeho kraje hrozilo veřejnosti jakékoliv nebezpečí, kterému by se dalo předejít například vhodnou prevencí nebo jinými účinnými opatřeními. Tato praxe se týká také dění ve městě Humpolec a v jeho bezprostředním okolí,“ shrnula policejní mluvčí Dana Čírtková s tím, že na veřejný pořádek ve městě dohlížejí policisté z místního obvodního oddělení, kteří v případě potřeby na každou událost okamžitě reagují zvýšeným výkonem služby v dané lokalitě.

REKLAMA

„Oblast Humpolce a okolí je lokalitou, která má svá určitá specifika, a to v souvislosti s blízkostí dálnice a rozrůstající se průmyslové zóny ve městě, kde nacházejí ve velkém počtu zaměstnání agenturní pracovníci. Těmito agenturními pracovníky jsou ve většině případů cizí státní příslušníci. Někteří z nich se na Humpolecku v nedávné minulosti dopouštěli trestné činnosti, ale také protiprávního jednání v rovině přestupků. Policisté na všech zjištěných i oznámených případech vždy intenzivně pracují a páchanou trestnou činnost se nám daří objasňovat,“ uvedl vedoucí územního odboru Pelhřimov Jaromír Štěpánek.

V letošním roce, tedy od prvního ledna do konce listopadu, v kraji poklesla celková kriminalita o třináct procent. Vysočina se stále řadí mezi nejbezpečnější regiony v rámci celé České republiky. Na Pelhřimovsku poklesla za jedenáct měsíců letošního roku kriminalita o čtrnáct procent a objasněnost dosahuje téměř 60 procent.

Na Humpolecku se v poslední době skutečně objevilo několik případů souvisejících s pácháním trestné činnosti cizích státních příslušníků. V případech pokusu o vraždu, pokusu o znásilnění nebo pobodání nožem mezi dvěma cizinci se ale jednalo o jednotlivé excesy, které se kriminalistům podařilo vždy velmi rychle objasnit a pachatele této trestné činnosti zadržet. „Ve větších městech na teritoriu územního odboru Pelhřimov nejsou zásadnější rozdíly ve skladbě či intenzitě páchané trestné činnosti. Město Humpolec není v tomto směru výjimkou,“ dodal Jaromír Štěpánek.

Velmi emotivní debatu na sociálních sítích rozpoutal nález mrtvoly muže poblíž lesního porostu u obce Krasoňov z 20. listopadu letošního roku. Mezi lidmi se v této souvislosti objevily spekulace, že šlo o násilnou smrt. Výsledky prověřování včetně provedené soudní pitvy ale nic takového nepotvrdily a vše nasvědčuje tomu, že muž zemřel přirozeně.

„Chtěli bychom proto apelovat na všechny obyvatele Humpolce a okolí, aby mezi sebou zbytečně nešířili paniku. Vedení územního odboru v Pelhřimově, stejně jako vedení obvodního oddělení v Humpolci, je v kontaktu s představiteli města a na pravidelných bezpečnostních radách se vyhodnocuje bezpečnostní situace. Policisté jsou vždy připraveni přijmout adekvátní opatření, aby se lidé znovu cítili ve svých domovech a ve svém městě bezpečně. Pokud by se někdo dostal do situace, kdy by mu hrozilo nějaké nebezpečí, nebo měl jakékoliv poznatky k možné trestné činnosti, případně jinému protiprávnímu jednání, může se kdykoliv obrátit na linku tísňového volání 158,“ uzavřela mluvčí.

REKLAMA