OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

zelivVzpomínková pieta na vězněné kněze a řeholníky za komunistického režimu proběhne v pátek 13. srpna v chrámu Narození Panny Marie v želivském premonstrátském klášteře. Krušné chvíle v klášteře, který sloužil v padesátých letech jako koncentrační tábor, prožívalo spoustu známých církevních hodnostářů.

„Letos si připomínáme dvaašedesáté výročí smírné pouti, kterou u nás v klášteře s internovanými kněžími vedl arcibiskup František Tomášek. V letech 1950-1956 byla v Želivě vězněna téměř pětistovka nepohodlných kněží, mezi nimi i kardinál Tomášek nebo arcibiskup Otčenášek,“ popisuje historii páter Jáchym Jaroslav Šimek.

Program vzpomínkového aktu začíná v 16.30 křížovou cestou pátera Antonína Šuránka, který byl jedním z internovaných kněží a jako bývalý vězeň ji složil speciálně k příležitosti setkání se svými spoluvězni v šedesátém osmém. V sedmnáct hodin pak proběhne Mše svatá za kněze a řeholníky integrované v Želivě a v devatenáct hodin je naplánovaná večerní prohlídka a přednáška na téma architektura a malířská výzdoba v období baroka.

Do Želiva také tradičně zamíří i bývalý místopředseda Poslanecké sněmovny a kandidát do Senátu Jan Kasal. „Želivský klášter obdivuji a moc rád se sem vracím. Bohužel si vždy musím připomenout i to, co zde zrůdný komunistický režim páchal. Z tohoto selhání bychom se měli poučit a odmítat všechny nedemokratické principy,“ připomíná Kasal.
REKLAMA