OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

V červenci a srpnu se želivský klášter rozezní koncerty 7. ročníku festivalu Musica Figurata. Slavnostní zahájení festivalu se uskuteční již tuto sobotu 16. července od 19.30 v želivském opatském kostele Narození Panny Marie.

„Návštěvníci se stanou svědky ojedinělé události. Uvedena bude mše Josefa Leopolda Dukáta, želivského barokního ředitele kůru, která zazní v klášteře poprvé po třech stech letech,“ uvedla umělecká ředitelka festivalu Marika Pečená.

REKLAMA

Festival Musica Figurata, si klade za cíl představovat veřejnosti zapomenuté poklady z hudebních sbírek želivského kláštera. V 18. století patřil klášter premonstrátů v Želivě k významným venkovským centrům duchovního života. Želivská premonstrátská sbírka hudebnin je jednou z nejzajímavějších svého druhu v Čechách. Opis vzácné Dukátovy mše se dochoval v Českém muzeu hudby.

Kromě Mše B dur zazní i výběr z Dukátovy sbírky Cithara nova. Pro opata Jeronýma Hlínu ji Dukát složil v roce 1707. V dedikační předmluvě představuje sebe jako básníka a hudebníka, který „ačkoliv je Dukátem, ochotně a rád slouží Hlíně.“

Festival duchovního umění Musica Figurata si za sedm let existence vybudoval renomé významné události kulturní sezony. Po dvouleté přestávce se festival vrací do opatského kostela Narození Panny Marie. Želivský kostel se po generální rekonstrukci v roce 2015 přiblížil původnímu záměru architekta Jana Blažeje Santiniho. Široká veřejnost dnes může obdivovat nově zrekonstruovaný interiér i kompletní mobiliář vytvořený v první polovině 18. století.

Na úvodním koncertě festivalu se představí soubor Musica Florea vedený Markem Štrynclem. Musica Florea hostuje na významných světových festivalech a spolupracuje s význačnými sólisty i ansámbly, jako jsou například Magdalena Kožená, Phillipe Jaroussky, Nancy Argenta, Veronique Gens, Paul Badura-Skoda, Susanne Rydén, Orlando Consort, Les Pages et les Chantres du Centre de Musique Baroque de Versailles, Le Poeme Harmonique, Boni Pueri. Do želivského kláštera se vrací již poněkolikáté.

„Hudbě Josefa Leopolda Dukáta se soubor věnoval již před 16 lety, kdy sbírku Cithara nova nahrál na CD u vydavatelství Supraphon,“ dodala ředitelka produkce festivalu Hana Konvalinková.

Festival bude v želivském klášteře pokračovat koncerty v sobotu 23. a 30. července a také několika koncerty v posledním srpnovém týdnu, kdy se prolne s mezinárodní letní školou duchovní hudby – Conviviem 2016.

REKLAMA