OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

zidovska ctvrt_trebicStátem uznaných památek v třebíčské Židovské čtvrti stále přibývá. Za nemovitou kulturní památku byl nedávno prohlášen obytný dům v ulici Blahoslavova. 

MT Dm_v_idech_prohlen_pamtkou_-_foto_1

REKLAMA

Jedná se o dům číslo popisné 97. Sídlí v něm firma Kapucín. Celý objekt se skládá ze tří částí, které mají dvě čísla popisná. Západní část číslo popisné 98 byla zpamátněna již dříve. Severní část a jižní část se společným číslem popisným 97 byly zpamátněny nyní.

MT Dm_v_idech_prohlen_pamtkou_-_foto_2

Ministerstvo kultury ve svém rozhodnutí k prohlášení památkou uvádí:

„Domy čísel popisných 97 a 98 byly součástí židovského osídlení Podklášteří již v 15. století. Když byl v roce 1723 v zámecké kanceláři sepisován domovní majetek v židovském ghettu, byl někdejší dům Jakoba Kopla rozdělen na dvě stavební části mezi čtyři vlastníky. Domy jsou zaznamenány na indikační skice Podklášteří z roku 1835. Koplův dům stojí v Blahoslavově ulici a současně uzavírá severní stranu Tichého náměstí obklopujícího Přední synagogu.“

„Srostlice objektů se dochovala ve svém původním hmotovém řešení, převážné většině konstrukcí a s celou řadou zajímavých stavebních prvků a detailů. Hodnotné jsou zejména dochované konstrukce (klenby, trámové stropy, krov). Stavby jsou komunikačně propojené a jsou vybavené poměrně komplikovanou vnitřní dispozicí. Toto neobvyklé stavební uspořádání interiéru je právě typickým projevem staveb bývalého židovského ghetta. Domy čp. 97 a 98 představují snad jeden z nejsložitějších stavebních souborů Podklášteří,“ popsalo Ministerstvo kultury soubor dvou, resp. tří cenných domů. 

MT Dm_v_idech_prohlen_pamtkou_-_foto_3

Dům v Blahoslavově ulici číslo popisné 97 je v Třebíči letos již čtvrtou nově prohlášenou památkou. Ministerstvo kultury tak v roce 2011 učinilo v případě synagogální opony, Krankenhausu a obytného domu v ulici Leopolda Pokorného. 


Praha a okolí plné novinek a aktuálních informací

Informace pro gurmány a milovníky jídla na Vysočině - Vysočinachutná

Jižní Čechy plné novinek a aktuálních informací

 

 

REKLAMA