OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

dukovanyJaderná elektrárna Dukovany o víkendu plánovaně odstaví 3. reaktorový blok, čeká ho výměna paliva a revize zařízení. Ve čtvrtek o tom informoval mluvčí elektrárny Petr Spilka.

V neděli 20. února elektrárna postupně odstaví obě turbíny třetího bloku. Po vychlazení a demontáži víka reaktoru pracovníci vymění pětinu paliva z 349 palivových a regulačních kazet za čerstvé. Během odstávky proběhne podle dlouhodobého harmonogramu i revize výrobních a bezpečnostních zařízení a také realizace plánovaných investičních akcí.

"Třetí blok již v roce 2009 dosáhl pomocí modernizace výrobního zařízení zvýšeného výkonu bloku na 500MW místo projektových 440 MW," uvedl Spilka.

Odstávka by měla trvat zhruba 33 dní.

Dukovanská elektrárna v roce 2010 oslavila 25. výročí. Za čtvrt stolení provozu vyrobila nejvíce elektrické energie ze všech elektráren v Česku. V areálu fungují čtyři reaktorové bloky, ty ročně vyrobí asi 14 miliard kilowatthodin proudu. Stavět se v Dukovanech začalo už v roce 1978, první jaderný blok byl spuštěn v roce 1985. Další dva bloky elektrárna zprovoznila o rok později. Poslední čtvrtý blok byl spuštěn v červenci 1987, elektrárna tehdy dosahovala maximálního výkonu 1760 MW. Díky postupné modernizaci by elektrárna měla mít do roku 2013 výkon 2000 MW.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA