OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

orel_morskyUž druhého přísně chráněného orla mořského někdo otrávil na Třebíčsku. Policie po pachateli pátrá, hrozí mu až tři roky vězení, uvedla agentuře Mediafax mluvčí třebíčské policie Marcela Lavická.

Prvního orla našli ochranáři letos začátkem února u Předína na Třebíčsku. „Veterinární pitva prokázala otravu karbofuranem,“ potvrdil tehdy veterinární patolog Karol Račka.

Podle něj se v žaludku a voleti mrtvého orla našly zbytky lišky, která byla otrávena stejnou látkou a ležela asi o sto metrů dál. Orel ji podle všeho sežral a otrávil se. „Policie případ šetří jako neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami a také jako týrání zvířat,“ řekla policejní mluvčí Marcela Lavická.

Přesto travič udeřil znovu. Zvířata likviduje prudkým jedem karbofuranem. Ten způsobuje prudké křeče, které oběti znemožní dýchat. Zvířete během několika minut v bolestech uhyne. „Oznámení o nálezu uhynulého orla přijali policisté z Obvodního oddělení Třebíč 15. dubna,“ potvrdila Lavická. Orel tentokrát uhynul u Kojetína na Třebíčsku. „V rozmezí jednoho kilometru byl nalezen i uhynulý krkavec, káně a zajíc. U zvířat bude rovněž provedena pitva, zda došlo k otravě a jakou látkou,“ doplnila mluvčí.

Podle vedoucího havlíčkobrodské Agentury ochrany přírody Václava Hlaváče je škoda nevyčíslitelná. „Orel mořský je přísně chráněný a na Vysočině žije jen několik párů. Ztráta pro přírodu je obrovská,“ řekl Hlaváč.

Pachateli za otrávení orla hrozí až tři roky vězení.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA