OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

skladka_pozdatkyBěhem půl roku intenzivní práce na sanaci skládky v Pozďátkách bylo z této největší ekologické havárie na Vysočině odstraněno více než 30 tisíc tun kontaminované zeminy a 4,3 tisíc m3 skládkové vody. Sanace za půl miliardy korun začala letos v květnu a definitivně skončí v dubnu 2012.


Po dokončení vyvážení odpadu přišla v září letošního roku řada na likvidaci kontrukce zastřešení skládky, drenážních, těsnících vrstev a nádrží včetně odstranění panelových cest a pneumatik. "Areál, který byl dlouhá léta největší ekologickou zátěží v kraji Vysočina, se za dva roky změní na lesopark," uvedl radní kraje Vysočina pro oblast životního prostředí Zdeněk Ryšavý.

skladka_pozdatky01
Zhruba třetinu kontaminovaného odpadu (10 tisíc tun) tvořila zelená skalice. "Odpad byl odvážen ve vanových návěsech a ocelových sudech ke zneškodnění ve specializovaných zařízeních. Stále pokračuje čištění podzemních vod," uvedl vedoucí týmu správce stavby Jiří Šváb. 14. října 2010 byl definitivně odstraněn havarijní stav skládky, skončila hlavní fáze sanace. Následovat bude dlouhodobé vzorkování podloží a sanační monitoring.

skladka_pozdatky02
Sanace skládky v Pozďátkách za více než půl miliardy korun je hrazena z 85% evropským Fondem soudržnosti. "Lidé, kteří do této lokality za pár měsíců bez znalosti historie přijdou, nepoznají, že zde původně bylo odkladiště jedů a životu nebezpečných látek. Tady evropské dotace skutečně naplňují svůj smysl," uvedl pro média při návštěvě skládky Zdeněk Ryšavý.
REKLAMA