OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

dukovany01V Jaderné elektrárně Dukovany začala mimořádně dlouhá odstávka čtvrtého bloku, který projde rozsáhlou modernizací. Agentuře Mediafax to v neděli potvrdil mluvčí elektrárny Petr Spilka.

Pracovníci elektrárny blok plánovaně odpojili od energetické rozvodné sítě v noci ze soboty na neděli, odstaven zůstane celých 85 dní, a to až do 2. ledna 2011. "Čtvrtý blok čeká obvyklá výměna pětiny jaderného paliva, kontrola tlakových nádob a také investiční akce zvyšování výkonu bloku ze zhruba 460 megawattů na 500 megawattů," sdělil Spilka.

Výkon 500 megawattů dosáhl už třetí blok, všechny bloky by se na tuto hodnotu měly dostat během následujících dvou let. Vzhledem k tomu, že každé dva bloky mají určité zařízení společná, 30. října odstaví elektrárna i třetí blok. "Tento blok bude odpojen od energetické rozvodné sítě na 25 dní, odstávka by měla skončit ke konci listopadu," uvedl Spilka.

Dukovanská elektrárna letos oslavila 25. výročí. Za čtvrt stolení provozu vyrobila nejvíce elektrické energie ze všech elektráren v Česku. V areálu fungují čtyři reaktorové bloky, ty ročně vyrobí asi 14 miliard kilowatthodin proudu. Stavět se v Dukovanech začalo už v roce 1978, první jaderný blok byl spuštěn v roce 1985. Další dva bloky elektrárna zprovoznila o rok později. Poslední čtvrtý blok byl spuštěn v červenci 1987, elektrárna tehdy dosahovala maximálního výkonu 1760 MW. Díky postupné modernizaci by elektrárna měla mít do roku 2013 výkon 2000 MW.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA