OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

vestonovice_javor_20082010V letošním velkém finále ankety Strom roku 2010 zastupuje krajské barvy Vysočiny památný strom Velký javor, který roste na okraji lesa nedaleko osady Věstoňovice. Jedná se o letitý strom mohutného vzrůstu se zcela dutým kmenem. Jeho původně mohutná koruna byla s postupujícím věkem redukována na torza kosterních větví.

„Domníváme se, že máme tu čest s nejmohutnějším a nejstarším javorem klenem nejen na Vysočině, ale i v celé České republice. Jeho věk je odhadován na 650 – 700 let a obvod kmene činí téměř osm metrů,“ uvedl Jan Joneš z krajského odboru životního prostředí.

REKLAMA

Do letošního ročníku oblíbené ankety bylo navrženo 53 stromů, z toho pět návrhů bylo z kraje Vysočina. Ze všech došlých návrhů vybrala v průběhu června porota složená z odborníků a osobností 12 finalistů. Snahou poroty bylo zvolit finalisty tak, aby byla co nejvíce zohledněna estetická, ekologická i historická výjimečnost hodnoceného stromu. Nakonec byl porotou jako jediný zástupce kraje Vysočina zvolen Velký javor. V anketě „soutěží“ pod číslem 11.

O vítězi nyní rozhoduje široká veřejnost a to prostřednictvím dárcovské SMS – DMS nebo hlasovacích archů. Finanční výtěžek z hlasování je Nadací Partnerství použit na financování jarních a podzimních výsadeb stromů. Cenou pro vítězný strom je jeho odborné ošetření.
Rozhodování o vítězi probíhá od od 1. srpna do 10. října 2010. Způsob hlasování je popsán na stránkách www.nadacepartnerstvi.cz.

Slavnostní vyhlášení výsledků celostátní ankety proběhne v rámci brněnského divadelního festivalu připravovaného ke Dni Stromů 20. října.

REKLAMA