OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

zelen_8_customNovoměstští plánují rekonstrukci náměstí, pro obyvatele je však citlivou otázkou zásah do zeleně. Součástí revitalizace Vratislavova náměstí je úprava dláždění, osvětlení a sestavení mobiliáře.

Nedílnou součástí je i úprava zeleně, proti té se zvedla vlna nevole obyvatel,  proti kácení stávajících stromů sepsali petici. Starostka města Zdeňka Marková má na problematiku jasný názor: „Odmítám stavět život stromů nad život občanů. A v tom je ten můj postoj jednoznačný."
 
zelen_6_custom
Podpisů proti kácení stromů je přes  tisíc. Iniciátor petice Antonín Srba s kácením nebezpečných kusů stromů ale souhlasí: „V okamžiku, kdy já bych napsal, že jsem proti kácení všech stromů, tak mi začnou argumentovat, že jsem pro to, aby lidem padaly větve na hlavu. Ale  stále trvám na tom, že stromy na nikoho neútočí. Stejně tak jako nesouhlasím s kácením stromů podél silnic, protože ty nikoho nezabijou, tak nesouhlasím s tím, že by na někoho měly padat větve, pokud se o ty stromy někdo stará. S kácením stromů, které někoho ohrožují a jsou nemocné, souhlasím a souhlasím s jejich náhradou, samozřejmě záleží, jestli je  pro ně místo.“

zelen_4_custom
Ke konečné úpravě Vratislavova náměstí by se mělo dospět v horizontu deseti, možná dvaceti let. První etapa by měla být dokončena do roku 2013. Co se týká zeleně, měly by být vysázeny listnaté stromy menšího vzrůstu v okraji rozšířených chodníků. V parku by se měly kácet nemocné stromy pouze na doporučení dendrologického posudku. Jak ale říká Antonín Srba: „Když se začalo mluvit o kácení borovic na náměstí, mluvilo se jen o úvahách. Jednoho rána, neočekávaně brzo ráno, byly však borovice vykáceny bez jakéhokoli informování.“ Petice vznikla z obav občanů, že se k dalšímu zásahu do městské zeleně nebudou moci vyjádřit. Podle dendrologů jsou kaštany v parku na náměstí duté a kaštan není dlouhověký strom. „Dendrologové řekli jednoznačně, že pokud stromy zajistíme, stromy mají šanci tady být ještě několik let. Jsou tam výjimky, naprosto zdravé stromy,“ uklidňuje starostka. Jírovce by měly být nahrazeny lipami. Kácení by se mělo týkat i vánočního smrku, který prosychá. „Počítá se s tím, že vánoční smrk bude zakotven v jiné části náměstí tak, aby v zimním osvětlení nestál v cestě kostela. Každý rok bychom z městského lesa srovnatelně velký strom dovezli a osadili na náměstí,“ dodává starostka.  

V pondělí bude petice předložena vedení města na veřejném projednání od 17 hodin v kulturním domě. Dřevěný model návrhu revitalizace náměstí si mohou občané prohlédnout ve vstupních prostorách městského úřadu.
REKLAMA