OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

policie_detailDalší úspěšný případ si připsali na své konto policisté z nově vzniklého Odboru služby cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina. Odhalili třiatřicetiletou ženu z Mongolska, která u nás pobývala nelegálně. Ženu nyní čeká správní vyhoštění z České republiky.

V pondělí  24. ledna se na jihlavské pracoviště oddělení  azylové a migrační politiky v Jihlavě dostavila žena - cizí státní příslušnice, která požadovala změnu adresy pobytu na území České republiky. Při prověřování její totožnosti v cizineckém informačním systému bylo zjištěno, že tato cizinka má rozhodnutím ukončen pobyt na území České republiky z důvodu zániku účelu. Případ proto převzali policisté z Odboru služby cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina. Ti podle kontroly cestovního dokladu zjistili, že ženě z Mongolska bylo vydáno povolení k dlouhodobému pobytu s dobou platnosti do 30. září  2011. Vzhledem k tomu, že této ženě zanikla platnost povolení k zaměstnání ke dni 17. března loňského roku, bylo již loni ze strany Inspektorátu cizinecké policie Jihlava,  skupiny povolování  pobytu Žďár nad Sázavou,  zahájeno správní řízení a loni v květnu vydáno rozhodnutí o zrušení platnosti povolení k dlouhodobému pobytu na území České republiky.  Lhůta k vycestování z území České republiky byla stanovena do patnácti dnů ode dne nabytí právní moci rozhodnutí. Žena však v tomto termínu Českou republiku dobrovolně neopustila.

„Na základě všech zjištěných skutečností vzniklo důvodné  podezření, že  cizinka pobývá na území naší republiky nelegálně. Ve stejný den bylo proto s cizinkou zahájeno správní řízení ve věci správního vyhoštění z území České republiky. Žena byla umístěna do policejní cely Krajského ředitelství policie kraje Vysočina a dnes  bude  pokračovat  správní řízení ve věci správního vyhoštění,“ řekl k případu vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina plk. Mgr, Leoš Švarc.

V průběhu dalšího prověřování bylo zjištěno, že tato žena si v roce 2009 požádala o azyl ve Francii. Tato skutečnost byla ověřena nejen při její výpovědi, ale také v informačním systému EURODAC. Z tohoto důvodu bude zahájeno řízení o předání cizinky na území Francie, neboť příslušné k dalšímu řízení s touto ženou jsou tamní orgány. Do doby než bude žena předána francouzským úřadům, bude pobývat v záchytném zařízení pro cizince v Poštorné, kam bude v průběhu dnešního dne eskortována.

EURODAC je evropská databáze otisků prstů zkoncipovaná s jediným cílem: identifikovat žadatele o azyl. Všem žadatelům starším čtrnácti let jsou odebírány otisky prstu, což představuje součást běžného azylového řízení – týká se všech žadatelů - v EU i mimo ni. Otisky prstu jsou v digitální formě posílány do centrály při Evropské komisi, kde jsou automaticky porovnávány s otisky, jež byly do databáze zařazeny již dříve. Tento postup umožňuje úřadům zjistit, zda žadatelé přijeli do EU bez potřebných dokladu a zda se o azyl již v některém jiném členském státe v minulosti neucházeli. Tento automatizovaný systém pro identifikaci otisků prstů je prvním svého druhu v EU a používá se od 15.ledna 2003.
REKLAMA