OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

pic_201Dobrovolní hasiči chtějí veřejnosti představit jednu ze svých velkých akcí, kterou připravují na tento rok v České republice – hasičskou olympiádu neboli 14. mezinárodní soutěž profesionálních a dobrovolných hasičů v Ostravě.

pic_1
Tato soutěž byla v naší zemi naposledy v roce 1973 a až letos se znovu vrací pořadatelství do ČR. Hasiči chtějí tuto velkou akci co nejvíce zpropagovat, proto projíždí historický veterán i územím kraje Vysočiny. Start Pragy byl 10. června na náměstí v Přibyslavi, kde je největší Hasičské muzeum v ČR. Zde byl zapálený pomyslný olympijský oheň v hornickém kahanu, který symbolizuje Ostravsko, kde se vlastní soutěž bude odehrávat. Dále pokračoval historický vůz do několika měst, kde se byl připraven program. Ve Žďáře nad Sázavou se Praga RN zastavila na dvě hodiny.

pic_3
Připraveny byly soutěže pro děti, výstava hasičské techniky, zásah ukázali mladí hasiči z Nového Veselí a k vidění byl i zásah smíšeného družstva hasičů z Velkého Meziříčí, kteří se hasičské olympiády zúčastní. Program zakončili profesionální hasiči ukázkou hašení pěnou.

pic_4
Hasičský veterán pokračuje do Ostravy. Celkem musí stroj z roku 1934 ujet kolem 300 km. Průměrná rychlost Pragy RN je kolem 30 až 50 km/h. Jde o dopravní vůz, který přepravoval hasiče a potřebné náčiní, nemá žádné zařízení pro bezprostřední dopravu vody do ohniska požáru. Do Ostravy dorazí 17. června, kde pomyslný olympijský oheň převezme primátor města. Na večer je pak připraven velký kulturní program, vlastní olympiáda začne 19. července.

pic_5
Hasičská olympiáda propaguje hasičskou myšlenku. Soutěž se stejně jako olympiáda pořádá každé čtyři roky, odehrávají se tam soutěžní disciplíny a především je to bohatá výměna zkušeností z práce hasičů profesionálních i dobrovolných. Zemí CTIF, které se hasičské olympiády účastní, je kolem 50. Mezinárodní organizace CTIF má i svoji síň slávy, která je v Přibyslavi na zámku v Hasičském muzeu a každý stát tu má svoji expozici v podobě uniformy, která je příslušná zemi. Soutěž počítá se 4 000 účastníky.

pic_7
REKLAMA