OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

policie_drogyJízda pod vlivem návykových látek se stává čím dál větším problémem. Pokud řidič usedne za volant pod vlivem drogy, je jeho schopnost řídit motorové vozidlo snížena stejně jako při ovlivnění alkoholem. Řidiči za toto jednání hrozí i stejné tresty. Řídí-li vozidlo pod vlivem návykové látky a je ve stavu vylučujícím způsobilost, pak mu hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok, peněžitý trest nebo zákaz činnosti.

Pokud by v tomto stavu způsobil dopravní nehodu, hrozí mu trest odnětí svobody od šesti měsíců do tří let, peněžitý trest nebo zákaz činnosti. Je-li řidič pod vlivem návykové látky, ale není ve stavu vylučujícím způsobilost, dopouští se přestupku. Ani za tento přestupek nejsou sankce nijak malé. Řidiči hrozí pokuta až do výše 50.000 korun a až dvouletý zákaz činnosti. Přes to se od začátku letošního roku zvýšil počet řidičů, kteří za volant usednou po užití nějaké drogy.

Policisté z odboru dopravy Krajského ředitelství policie kraje Vysočina jsou v odhalování těchto nezodpovědných řidičů velmi úspěšní. Pomocí testeru Drugwipe, který odhaluje přítomnost návykových látek ve slinách nebo potu testovaných osob, se jim podařilo od ledna do konce února odhalit dvacet dva řidičů, kteří řídili své vozidlo pod vlivem návykových látek. V loňském roce se za stejné období podařilo odhalit osm řidičů a za celý rok 2010 jich policisté testovali pozitivně čtyřicet šest. Jak uvedl komisař odboru dopravy krajské policie kapitán Pavel Doležal: „Na vysokou úspěšnost zjišťování neukázněných řidičů má podíl i speciální školení, kterým naši policisté prošli. Získali potřebné informace o tom, jak rozpoznat řidiče pod vlivem návykových látek. Na základě získaných poznatků a zkušeností se jim daří v poslední době tyto nebezpečné řidiče odhalovat.“

A jak vlastně taková zkouška na přítomnost drog vypadá? „Policisté používají testovací sadu Drugwipe, pomocí které jsou schopni odhalit přítomnost omamných a návykových látek. U testované osoby policisté provedou stěr slin nebo potu na tzv. stěrový panel, na kterém se nachází dva malé stěrové čtverečky. Působením vody na stěrový panel dojde k aktivaci detekčních látek, které na testeru ukáží, zda je test na přítomnost drog pozitivní nebo negativní. V případě pozitivního testu policisté řidiče vyzvou, aby se podrobil odbornému vyšetření ke zjištění návykových látek. Součástí tohoto vyšetření je, mimo jiné, i odběr krve a moči. Z moči se poté analyzuje typ látky, kterou řidič užil a z krve její hladina. Z odebraných vzorků se také zjišťuje, zda není řidič ve stavu vylučujícím způsobilost a zda se tedy nedopustil trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky“, dodal podpraporčík Tomáš Procházka z krajské dopravní policie.


REKLAMA