OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

bazilika_minor_zr_01Třetí víkend v srpnu byl ve Žďáře nad Sázavou ve znamení oslav povýšení kostela Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše na baziliku minor. V sobotu se oslav zúčastnil i brněnský biskup Vojtěch Cikrle. Dekret na povýšení žďárského farního kostela na baziliku minor byl udělen už v polovině února.

bazilika_minor_zr_02
Bazilika minor je čestný titul kostela, který je pod přímou patronací papeže. Papež uděluje tento titul pouze významnějším kostelům. Zpravidla se jedná o věhlasná poutní místa, národní svatyně, historické kostely nebo kostely klášterní, které plnily úkol šíření víry, vzdělanosti a kulturnosti národa.

bazilika_minor_zr_02
Aby mohl kostel získat titul „basilica minor“, musí vynikat svým prostorovým uspořádáním a uměleckou výzdobou. Kostel by měl mít svoji zvláštnost, např. proto, že je v něm pohřben nějaký světec nebo jsou zde uchovávány významné relikvie, případně se v něm nachází mimořádné obrazy, sochy, nebo toto místo připomíná některou z důležitých historických událostí v životě národa a církve. Dále musí být kostel centrem náboženského dění.

bazilika_minor_zr_04
Poslední jmenování baziliky se odehrálo v roce 2003 v Praze na Vyšehradě.
REKLAMA