OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

jakub_simanek_pohrebZneužitý a zavražděný Jakub Šimánek. Dlouhodobě týraní bratři Mauerovi. Ostře sledované případy, které plní v těchto dnech přední stránky novin, jsou jen pověstným vrcholkem ledovce. Nejnovější statistiky ukazují, že zločinů spáchaných na dětech přibývá.

Ministryně Džamila Stehlíková proto připravila strategii, jak proti násilí na dětech bojovat. Materiál, který má on-line deník TÝDEN.CZ k dispozici, předloží vládě začátkem prázdnin.Policejní statistiky jsou neúprosné: v Česku je nejméně dvakrát denně pohlavně zneužito dítě. Jen za minulý rok policie eviduje 938 případů znásilněných dětí, celkové číslo týraných dětí je pak pětinásobně vyšší. Přesně: 5 435 dětských obětí. Z toho 3175 deliktů bylo násilné povahy, to je o 158 případů víc oproti roku 2006.

Obdobně odstrašující jsou i čísla, s nimiž operují sociální pracovníci. V minulém roce nahlásili 1884 případů týrání. Mezi trpícími byli i sourozenci Ondřej s Jakubem, jejichž trýznitelé nyní stojí před soudem.

Nízké tresty a slepé úřady

Rozmachem týrání dětí jsou znepokojeni ochránci práv dětí, kteří už léta volají po nápravě. "Měla by se zpřísnit legislativa, tresty za psychické a fyzické týrání jsou u nás příliš nízké," tvrdí Marie Vodičková z Fondu ohrožených dětí.

Vláda však chce jít jinou cestou, největší síly chce upřít na prevenci. Ministryně Džamila Stehlíková se proto chystá předložit svým ministerským kolegům strategický materiál, v němž navrhuje, jak děti lépe ochránit.

Bratři Mauerovi týrání přežili. Psychické následky ale budou doživotní"V první řadě jde o to, aby se zlepšila komunikace mezi jednotlivými ministerstvy, aby nám takzvaně nevypadávaly děti ze systému," vysvětluje Stehlíková. "Teď stačí, že se rodina několikrát přestěhuje, a hned vznikne problém, do čí kompetence spadá." Ukázalo se to na případu zavražděného Honzíka Rokose, kde si případ mezi sebou úřady přehazovaly jako horký brambor. Dřív než účinně zasáhly, byl chlapec mrtvý.Dětský parlament i ombudsman


Ve zprávě proto ministryně navrhuje, aby bylo zřízeno národní monitorovací středisko, které by sbíralo a zpracovávalo údaje o týraných dětech. Zároveň Stehlíková trvá na tom, aby ze společnosti zcela zmizely fyzické tresty dětí. V dokumentu požaduje, aby byla všechna výchovná zařízení kontrolována ještě důsledněji než doposud. Ochrana práv dětí by měla být rovnou součástí všech provozních řádů.

Autoři zprávy také doporučují, aby bylo dáno více prostoru dětem samotným. "Budeme podporovat dětská zastupitelstva a parlamenty," slibuje Stehlíková. Podle ní by se měla do hry vrátit také otázka, zda by děti neměly mít vlastního ombudsmana. "Myslím, že by dětem měl být k dispozici alespoň zástupce ombudsmana pro dětské otázky, zasloužily by si však samostatný úřad." Nakolik jsou plány Stehlíkové reálné, napoví až jednání vlády.

REKLAMA

zdroj:tyden.cz

 

Další zajímavé informace a zpravodajství z kraje Vysočina

REKLAMA