OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

babybox_03Pediatrům se nelíbí stále hustší síť babyboxů v celém Česku. Na úterním kolokviu, které k babyboxům uspořádal zmocněnec pro lidská práva Michael Kocáb, se jednoznačně vyslovili pro jejich zákaz.

Dětským lékařům se nezamlouvá, že nemají babyboxy oporu v zákonech a chybí jim zdravotnická certifikace, kterou mají například inkubátory. "A jaké osvědčení má pan Hess? My musíme mít tisíce zkoušek a školení, abychom mohli něco provádět," zaznělo několikrát od nespokojených pediatrů na adresu autora projektu babyboxů v ČR Ludvíka Hesse.

České právní vakuum kolem babyboxů v Česku vadí i sociálním pracovníkům a ministerstvu zdravotnictví, které by chtělo babyboxy zakázat nebo doplnit platnou legislativu. "Nejprve je však nutné udělat podrobnou analýzu kolem babyboxů a teprve poté můžeme případně připravovat jejich zakotvení v zákoně," konstatovala zástupkyně ministerstva zdravotnictví, která dále uvedla, že umístění dětí do babyboxů je v rozporu s jejich právy.O nedořešených otázkách kolem babyboxů je přesvědčen také Kocáb. "Zkušenosti z některých evropských zemí, ale i data české policie poukazují na to, že babyboxy nijak nesnižují počty nalezených mrtvých novorozenců v kontejnerech," uvedl již dříve.

Takzvaných babyboxů je v Česku 37. Poslední byl otevřen v budově radnice v Praze 6. Doposud se v těchto schránkách našlo 32 dětí. Poslední případ se stal v polovině června v Brně.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA