OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

Před několika dny slyšel bývalý zdravotník havlíčkobrodské nemocnice verdikt u soudu. Dostal doživotí. Krátce po tom Vám přinášíme rozhovor s Petrou Černo, tiskovou mluvčí havlíčkobrodské nemocnice. Jaká je její reakce na rozhodnutí soudu, jaká nová opatření mají v nemocnici i to, jak tato událost poznamenala lékaře v Brodě, se dozvíte uvnitř článku.

REKLAMA

Co říkáte rozsudku nad Petrem Zelenkou?
Celých 14 měsíců od zatčení pana Zelenky prožívaly rodiny obětí a přeživší pacienti, stejně jako personál nemocnice, zejména na odddělení ARO, nesmírně těžké a bolestné období. I pro nemocnici je proto velmi důležité, že tento tragický případ dospěl k projednání u soudu a byl vynesen rozsudek. Rozhodnutí Krajského soudu v HK považujeme za důležitý předěl. Nicméně žádný rozsudek nemůže zmírnit bolest a utrpení lidí, které tento případ nějakým způsobem zasáhl. Všichni bychom určitě byli raději, kdyby se nikdy nestal.

Myslíte, že mohly být vraždy v nemocnici odhaleny dříve než se tak stalo?
U soudu bylo přesně vysvětleno, jakým způsobem a co všechno dělali naši lékaři pro to, aby bylo zjištěno, co je příčinou zvýšeného počtu krvácivých stavů na oddělení ARO. Jejich úsilí bylo veliké. K tomuto se vyjadřovala i řada soudních znalců z oboru lékařství. Pro nás je důležité vyjádření předsedy senátu JUDr. Vacka, který vysoce ocenil práci primáře Longina a jeho kolektivu, která vedla k odhalení vraha a zabránila dalším úmrtím. Toto koresponduje i se slovy klíčového soudního znalce MUDr.Pleskota, který u soudu také vypovídal.

Co se podle Vás po odhalení Zelenky honilo hlavou lékařům? Taková možnost, že pacienti umírají kvůli jednomu ze zaměstnanců nemocnice asi nikoho nenapadla.
Tato skutečnost je jednou z nejčernějších nočních můr, které mohou lékaře a zdravotníky potkat. Případ pana Zelenky je jistě velkou a tragickou zkušeností. Pro příště už bude každý lékař, který se dostane k podezřelému úmrtí, muset počítat i s variantou úmyslného poškození pacienta.

Co se od začátku případu v havlíčkobrodské nemocnici změnilo? Dotklo se to nějakým způsobem přístupu a myšlení zdravotníků, možná nejen u Vás v nemocnici? Jsou v nemocnici nějaká nová opatření?
Kroků, které jsme uskutečnili od zveřejnění kauzy Zelenka je opravdu hodně. Havlíčkobrodská nemocnice se připravuje na akreditaci u SAK ČR a v rámci toho zavádíme celou řadu nových či lépe vypracovaných principů. Velký důraz je kladen na vedení zdravotnické dokumentace, na nakládání s léky. Důkladná evidence se týká léků i zdravotnického materiálu. Máme kamerový systém, který monitoruje dění v nemocnici. 25 kamer je umístěno na chodby, nikoliv na oddělení či ambulance, kde by bylo narušeno soukromí pacientů. Nemocnice má nově klinického psychologa, který je k dispozici zaměstnancům i pacientům. Pro nábor zaměstnanců na exponovanější pracoviště byly zavedeny psychologické testy. Pacienti dostávají identifikační pásky, které taktéž napomáhají větší bezpečnosti pacientů, umožňují totiž díky barevným variantám označit pacienty v nebezpečí dekubitu či pádu. A takto bych mohla pokračovat. Neznamená to však, že dříve jsme se o to nesnažili. Jen se vše podstatně urychlilo a snaha se zintenzivnila. Kvalita a bezpečnost péče o pacienty je u nás na prvním místě.

Co si myslíte o upozorňování obhájce Zelenky na špatné vedení oddělení ARO v havlíčkobrodské nemocnici?
Úkolem obhájce je obhajovat svého klienta. Nicméně vyjádření pana Herouta považujeme za nekorektní způsob hodit vinu jednání p. Zelenky na někoho jiného. Jednání a chování pana Zelenky totiž obhajobě moc jiných možností nenaskýtala. Já osobně si práce pana primáře Longina velice vážím. Je to uznávaný odborních a po lidské stránce je to velice čestný a zodpovědný člověk. Zkušenosti ze zahraničí hovoří o podobných případech zdravotníků, kteří usmrcovali pacienty. Věřte, že v řadě případů byly odhaleny až po letech.

Myslíte si, že se případem změnil vztah pacientů k havlíčkobrodské nemocnici?
Na to byste se museli zeptat pacientů. Ale rozhodně jsme úbytek pacientů nezaznamenali, naopak. Myslím si, že řada pacientů ocenila, že jsme vraha odhalili, předali jej spravedlnosti. A že nebylo v našich silách zabránit svévolnému jednání p. Zelenky. Jsem přesvědčena, že svoji roli hraje i spokojenost pacientů s našimi službami a kvalitou lékařské péče. A neustálá snaha dělat vše proto, aby se u nás pacienti cítili dobře.

Děkujeme za rozhovor.

REKLAMA