OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

Policisté v minulém týdnu řešili dva závažné případy týkající se provozu na dálnici D1. V jednom případě se po ní pohyboval podnapilý chodec, který stopoval vozidla, ve druhém přijatá oznámení popisovala muže na babetě.

Ve středu po patnácté hodině přijali policisté na lince 158 oznámení, že na 104. kilometru D1 ve směru na Prahu stopuje muž, který je zřejmě podnapilý, protože se nebezpečně motá na okraji dálnice. Bezprostředně tak ohrožoval nejen sebe, ale také další účastníky silničního provozu. Operační důstojník na místo vyslal ihned nejbližší policejní hlídku.

REKLAMA

Muž se k policistům choval velice agresivně a odmítal s nimi komunikovat. Vyzvali jej k prokázání totožnosti a k provedení dechové zkoušky, na což ale nereagoval, proto ho za použití hmatů a chvatů zajistili. Vzhledem k tomu, že jevil známky požití alkoholu, policisté ho eskortovali na protialkoholní záchytnou stanici do Jihlavy, kde se nakonec podrobil dechové zkoušce. Měření odhalilo 3,1 promile alkoholu v dechu.

Případem se zabývají policisté z dálničního oddělení ve Velkém Beranově, pětatřicetiletý muž z Jihlavska je totiž podezřelý z několika přestupků.

Další případ, kdy provoz na dálnici ohrožoval řidič babety, řešili strážci zákona v pátek dopoledne. Že na 158. kilometru ve směru na Brno jede muž na babetě, zavolal první řidič na linku 158 v 9.36. Podle oznamovatele jel pomalou jízdou v odstavném jízdním pruhu, na sobě měl oblečenou reflexní vestu, na hlavě přilbu a za sebou na zádech měl vézt batohy a sušák na prádlo. Další oznámení na sebe nenechalo dlouho čekat. O čtyři minuty později telefonoval řidič, který muže na babetě zaznamenal na 160. kilometru dálnice před sjezdem na Velkou Bíteš. Hned po prvním oznámení na místo operační důstojník vyslal nejbližší policejní hlídky a o spolupráci byli požádáni kolegové ze sousedního dálničního oddělení v Domašově. Babetu se však vypátrat nepodařilo, muž zřejmě z dálnice u Velké Bíteše sjel a pokračoval po jiných silnicích. Pokud by ho policisté na dálnici zastavili, musel by se zodpovídat z přestupku v dopravě. 

„V souvislosti s těmito případy upozorňujeme, že ani chodec – stopař –, ani řidič na babetě nemají na dálnici co dělat. Pravidla jízdy po dálnici stanoví příslušná ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích,“ podotkla policejní mluvčí Dana Čírtková.

Základní povinnosti a pravidla:

  • Dálnice je pozemní komunikace určená pro rychlou dálkovou a mezistátní dopravu motorovými vozidly, je budována bez úrovňových křížení, s oddělenými místy napojení pro vjezd a výjezd a má směrově oddělené jízdní pásy.
  • Na dálnici je dovolen jen provoz motorových vozidel a jízdních souprav, jejichž nejvyšší povolená rychlost není nižší než 80 kilometrů za hodinu.
  • Nejvyšší povolená rychlost je zapsána v technickém průkazu motorového vozidla. Je-li nižší než 80 kilometrů za hodinu, nesmí motorové vozidlo nebo jízdní souprava na dálnici.
  • Chodci a nemotorová vozidla – například potahová vozidla nebo jízdní kola  nesmějí dálnici užívat.
  • Řidič smí na dálnici vjíždět a z dálnice vyjíždět jen na místech k tomu určených. K vjíždění na dálnici a vyjíždění z ní jsou určeny dálniční mimoúrovňové křižovatky. Vzhledem k vysokým rychlostem vozidel jedoucích na dálnici jsou křižovatky zpravidla opatřeny připojovacím a odbočovacím pruhem.
  • Řidiči je na dálnici zakázáno otáčení, couvání a vjíždění na střední dělicí pás včetně míst, kde je tento středový pás přerušen. Vzhledem k vysokým rychlostem jízdy by byly tyto úkony ohrožením bezpečnosti provozu.
  • Řidiči je na dálnici zakázáno zastavení a stání jinde než na místech označených jako parkoviště.
  • Vlečení motorového vozidla je na dálnici dovoleno jen tehdy, jestliže je to nutné k jeho odstranění z dálnice. Vozidlo smí být vlečeno jen k nejbližšímu výjezdu, kde musí dálnici opustit. Při vlečení vozidla se nesmí na dálnici vjíždět.
REKLAMA