OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

Od několika řidičů přijali policisté v neděli krátce po půl dvanácté dopoledne na lince 158 oznámení o vozidle Škoda Octavia, které na dálnici D1 ve směru na Brno nebezpečně kličkuje. Jak následně policisté z dálničního oddělení ve Velkém Beranově zjistili, auto řídil opilý muž.

Jeden z oznamovatelů policistům upřesnil, že se vozidlo nachází na 73. kilometru dálnice. Mělo jít o vozidlo bílé barvy. Jeden z řidičů, který volal na linku 158, uvedl také část registrační značky. Oznamovatelé shodně uváděli, že auto svojí jízdou ohrožuje ostatní účastníky provozu na dálnici a že má zapnuté „blinkry“, navíc vyjádřili podezření, že řidič dotyčného vozidla bude zřejmě pod vlivem alkoholu.

REKLAMA

Operační důstojník na místo okamžitě vyslal z dálničního oddělení ve Velkém Beranově. Jedna z hlídek zaznamenala průjezd podezřelého vozidla na 104. kilometru dálnice. Než policisté stačili auto zastavit a provést jeho kontrolu, řidič oktávie náhle na 114. kilometru v místě, kde se provádí modernizace dálnice, sám zastavil a začal od vozidla utíkat. Policisté ho ale dostihli a zajistili. Ve vozidle přitom zůstal spolujezdec. Oba muži vykazovali známky podnapilosti.

Policisté vyzvali řidiče k předložení dokladů, muži však s hlídkou nespolupracovali a opakovaně odmítali sdělit údaje ke zjištění totožnosti a předložit jakékoliv osobní doklady. Řidiče policisté vyzvali k provedení dechové zkoušky, což bezdůvodně odmítl. Stejně tak odmítl podrobit se na výzvu policistů odběru krve ve zdravotnickém zařízení. Spolujezdec z vozidla zatím opakovaně vstupoval do vozovky a ohrožoval hrubým způsobem bezpečnost nejen svou, ale také ostatních účastníků silničního provozu. Policisté oba muže zajistili a převezli k vystřízlivění na protialkoholní záchytnou stanici v Jihlavě.

Na základě lustrace v příslušných databázích vozidel se nakonec podařilo zjistit totožnost majitele auta, který byl současně zajištěným řidičem. Jednalo se o čtyřiačtyřicetiletého muže ze Středočeského kraje. Později se podařilo potvrdit totožnost také v případě spolujezdce, kterým byl čtyřiatřicetiletý muž také ze Středočeského kraje. Ve vozidle měli muži ještě psa, pro kterého policisté zajistili umístění v jihlavském psím útulku do doby, než budou oba muži propuštěni z protialkoholní záchytné stanice. Vozidlo Škoda Octavia policisté označili jako překážku v silničním provozu a oznámili výzvu k jeho odstranění cestou správce komunikace.  

V pondělí dálničtí policisté řidiče oktávie převezli ze záchytné stanice na policejní oddělení k podání vysvětlení. Celou věc zadokumentovali a zatím ji vyšetřují jako přestupek v dopravě, kdy se řidič bezdůvodně odmítl podrobit dechové zkoušce nebo odběru krve.

Při silniční kontrole je totiž povinností řidiče podrobit se na výzvu policisty orientační dechové zkoušce nebo lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu – zpravidla krve –, aby se ukázalo, zda není ovlivněn alkoholem. Pokud tak neučiní, dopustí se přestupku, který je ve správním řízení sankcionován pokutou 25 000 až 50 000 korun a zákazem řízení motorových vozidel na jeden až dva roky, k tomu musí počítat s tím, že obdrží sedm trestných bodů.

V souvislosti s dokumentováním nebezpečné jízdy řidiče Škody Octavia na dálnici D1 se policisté obracejí na případné svědky, kteří vozidlo viděli, případně byly jeho osádkou ohrožováni, nebo mají jízdu oktávie dokonce zaznamenanou na kameře. Ke všem takovým směřuje výzva, aby zavolali na linku 158.

REKLAMA