OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

Hrad Roštejn, který je v majetku Kraje Vysočina a ve správě Muzea Vysočiny Jihlava, otevírá o víkendu první novou expozici v hradním ochozu. Expozice nové trasy je věnována především rodinám. Je věnovaná lesu a myslivosti. Letos bude kvůli rekonstrukci hradu jedinou návštěvnickou trasou. Je bez průvodce a dobu v ní strávenou si určí sami návštěvníci, říká sympatická kastelánka Kateřina Rozinková. Za kompletní opravu hradu, která už trvá více než rok a ještě chvíli bude prohlídky na hradě komplikovat, zaplatí kraj 73 milionů korun.
 
rostejn zdroj of.web
foto zdroj: oficiální web
 
Trasu nové expozice s botanickým sálem, gigantickým mraveništěm nebo nočním lesem doplní za rok ještě velká herna. Stavebně je součástí etapy, na které se v letošním roce pracuje, řemeslníci právě demontují okna a podlahy. Do příštího roku má být opravená i hlavní hradní část s novou historickou expozicí. V provozu bude podle kastelánky pravděpodobně od příštích letních prázdnin. V letošní sezoně dostanou zájemci o historii odborný výklad buď na nádvoří nebo v kapli sv. Eustacha, která už také prošla rukama restaurátorů.

Nová expozice evokuje les. Podle architekta Jakuba Žáka, který je autorem návrhu, nemá jít o imitaci. Proto také použil výhradně přírodní materiály, skutečné stromy a větve. Důmyslné projekce pak návštěvníky vedou po svítících zvířecích stopách. Na zdech se díky nim pohybují zvířecí siluety. "Okolím hradu jsme se inspirovali a snažili jsme se ho dostat do hradu, ale chtěli jsme instalaci posunout do trochu umělečtější roviny," řekl Žák pro ČTK

Při zítřejším (30. 6. 2018) veřejném otevření nové expozice bude v předhradí uspořádáno myslivecké odpoledne s ukázkami loveckého troubení a mysliveckých tradic. Volně přístupná pro zájemce z řad veřejnosti bude také výtvarná minidílna. V sobotu je avizován pro děti s vysvědčením se samými jedničkami vstup do nové expozice zdarma.
Opravy hradu spojené s instalací nových expozic začaly v květnu loňského roku, jsou financovány z evropských fondů. Po dokončení celého projektu v roce 2021 se má hrad vrátit do podoby, kterou měl před požárem z roku 1915.

REKLAMA
REKLAMA