OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

pernstejn_slav1Uplynulý prodloužený víkend byl na Bystřicku ve znamení oslav Pernštejnského panství. Slavilo se hned na několika místech, kde probíhal bohatý program pro děti i dospělé. Do oslav se připojily i okolní obce, nejvýznamnějším dějištěm oslav pak byl samotný hrad Pernštejn a obec Nedvědice.

Nádvoří hradu se proměnila v jedno velké středověké tržiště. Ze všech koutů se vinula vůně staročeských specialit za zvuku šermu a ran z děl. Hrad Pernštejn se zachoval ve své původní goticko-renesanční podobě, tak jak jej dostavěli v první polovině 16. století Pernštejnové, tehdy nejbohatší a nejmocnější panský rod českého království. Co se však téměř nedochovalo, jsou pernštejnské písemnosti, důležité dokumenty i kronika rodu.

Historie hradu i jeho obyvatel je tak zašifrována do neúplných, zlomkovitých údajů. Jisté je, že hrad začal vznikat na skalnatém ostrohu někdy ve 13. století. Prvním známým majitelem byl Štěpán z Medlova, jehož vnuk přijal za své jméno Štěpán z Pernštejna.

pernstejn_slav2
Hrad Pernštejn se na dlouhá léta stal stěžejním sídlem tohoto rodu. Syn Jana a vnuk Vratislava, Vratislav Eusebie, byl posledním mužským potomkem rodu Pernštejnů. Stejně jako jeho otec zasvětil svůj život boji. To se mu bohužel stalo osudným. Roku 1631 zemřel v jedné z nepodstatných potyček třicetileté války a s ním tak bohatý rod vymřel po meči. Oslavy Pernštejnského panství plné výstav, koncertů, tanečních, hudebních, divadelních i šermířských vystoupení navštívili i ti, kteří přijeli parním vlakem. Na trati Havlíčkův Brod - Brno byly nasazeny historické parní i motorové lokomotivy.
REKLAMA