OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

Kdo bude v pátek večer místo televize sledovat oblohu, neprohloupí. Noc z 27. na 28. července totiž slibuje zatmění Měsíce, pozorovatelné i z České republiky. Také na Vysočině astronomové chystají několik veřejných pozorování.

 

REKLAMA

Kdo nechce nejdelší úplné zatmění Měsíce v tomto století sledovat sám, může se připojit například k jihlavským astronomům.

V pátek 27. července 2018 Měsíc nad vyjde obzor ve 20 hodin a 41 minut. Tou dobou již bude jeho jihovýchodní část ponořena do zemského stínu. Měsíc nad náš obzor vyjde již ve fázi probíhajícího částečného zatmění.

Harmonogram zatmění

21:30 Začátek úplného zatmění Měsíce
22:21 Maximální fáze úplného zatmění
23:13 Konec úplného zatmění Měsíce
0:19 (28. 7. 2018) Konec částečného zatmění Měsíce

Nadcházející úplné měsíční zatmění bude trvat 1 hodinu a 43 minut. Poslední podobně dlouhé zatmění pozorovatelné z České republiky nastalo v červnu roku 2011 (trvalo 1 hodinu a 40 minut). Delší úplné zatmění Měsíce nastane až v červnu roku 2123 (bude trvat o dvě minuty déle).

Bez ohledu na délku zatmění, příští úplné zatmění pozorovatelné z České republiky nastane v ranních hodinách 21. ledna roku 2019.

Krom úplného zatmění Měsíce bude možné pozorovat i některé planety sluneční soustavy: Venuši, Jupiter a Saturn na přelomu července a srpna na obloze doprovází i Mars, který prochází svou opozicí se Sluncem, takže právě nastávají příhodné podmínky pro jeho pozorování. Mars bude nejblíže Zemi od roku 2003 (bude nás dělit asi 58 milionů kilometrů).

Více informací o úplném zatmění Měsíce přináší Tiskové prohlášení České astronomické společnosti.

Pozorování v Jihlavě

Jihlavská astronomická společnost pro zájemce o pozorování úplného zatmění Měsíce připravuje veřejné pozorování za pomoci astronomických dalekohledů. Uskuteční se na vyhlídkové terase jihlavské Brány Matky Boží (vchod přes infocentrum – Věžní 1, Jihlava).

Začátek veřejného pozorování: 20:00, 27. 7. 2018
Konec veřejného pozorování: 0:30, 28. 7. 2018

V případě nepřízně počasí bude pozorování zrušeno.

Další informace zde.


Na společné pozorování zatmění Měsíce a viditelných planet zve v pátek 27. července všechny zájemce také Astronomický klub Pelhřimov.

„Z planet se zaměříme zejména na planetu Mars, která se nyní nachází v jednom z největších přiblížení k Zemi a shodou okolností prochází ve stejný den tzv. opozicí. Pokud to podmínky dovolí, měli bychom krátce po západu Slunce vidět také planetu Venuši, později využít čas pro pozorování planet Jupiter, Saturn a Mars. V průběhu pozorování planet bude možno sledovat i jednotlivé fáze zatmění Měsíce,“ slibují pelhřimovští astronomové.

Pozorování začíná ve 20:45 hodin na obvyklém místě u odbočky k rybníku Stráž. V úvodu se účastníci budou moci seznámit s připravenými dalekohledy a další technikou a pořadatelé krátce pohovoří o nebeských jevech, které bude možné pozorovat, a dalších souvisejících zajímavostech. Předpokládaný konec akce je krátce po půlnoci. V případě nepříznivého počasí se akce nekoná.

Vybrané časy platné pro Pelhřimov:

• začátek částečného zatmění 20:24
• východ Měsíce 20:38
• začátek pozorování pro veřejnost 20:45
• západ Slunce 20:47
• východ Marsu 21:21
• začátek úplného zatmění 21:30
• konec úplného zatmění 23:13
• konec částečného zatmění 00:19

Informace o události jsou také na Facebooku (https://www.facebook.com/events/493164071107895/) a na stránkách Astroklub.cz.

REKLAMA