OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

S blížícím se koncem roku varují policisté před nebezpečím spojeným s používáním zábavní pyrotechniky. Jako odstrašující případ poslouží úterní vážné poranění teprve desetiletého chlapce ze Žďárska.

Policisté prověřují okolnosti události, která se první prosincový den stala v Bystřici nad Pernštejnem. Desetiletý chlapec utrpěl na volně přístupném dětském hřišti vážné poranění ruky. „Oznámení jsme přijali krátce po sedmnácté hodině cestou zdravotnické záchranné služby. Chlapec si vážné poranění horní končetiny přivodil přesně nezjištěným způsobem při manipulaci se zábavní pyrotechnikou,“ sdělila policejní mluvčí Dana Čírtková s tím, že hoch musel být záchrankou převezen do nemocnice v Brně.

REKLAMA

Bezprostředně po přijetí oznámení byla na místo vyslána nejbližší policejní hlídka a poté také technik a výjezdová skupina služby kriminální policie a vyšetřování územního odboru ve Žďáře nad Sázavou. Policisté s kriminalisty důkladně ohledali místo, kde se úraz chlapci stal, zajistili důležité stopy a ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Policisté začali okamžitě zjišťovat, jak se hoch k pyrotechnice dostal. „Další okolnosti případu jsou v současné době předmětem policejního prověřování. S ohledem na věk zraněného dítěte nemůžeme k případu ani ke zdravotnímu stavu chlapce sdělovat žádné bližší podrobnosti,“ doplnila mluvčí.

Policisté v této souvislosti upozorňují na všechna rizika, která jsou spojena s používáním zábavní pyrotechniky. Právě prosinec a začátek nového roku je obdobím jejího nejhojnějšího odpalování. „Obracíme se proto na rodiče s žádostí, aby svým dětem vysvětlili, co to vůbec je zábavní pyrotechnika, a varovali je před nebezpečím poranění a rizikem při neodborném zacházení s těmito předměty. Rodiče by měli také občas zkontrolovat, co jejich děti dělají ve volném čase a zda ušetřené kapesné neutrácejí právě za nebezpečnou pyrotechniku,“ pokračovala Dana Čírtková.

Většina úrazů bývá podle jejích slov způsobena nesprávnou manipulací s pyrotechnikou. Proto je třeba vždy postupovat podle návodu. Při nákupu je lepší se vyhnout pochybným prodejcům a zajít třeba do velkého obchodního domu nebo specializované prodejny, kde je větší záruka, že se zde nebude prodávat neschválené nebo závadné zboží. Nelegálně dovážené a neověřené zboží a rovněž tak amatérsky vyráběná pyrotechnika může být velmi nebezpečná. Z hračky se může změnit na skutečnu bombu.

Všechny předměty z oblasti zábavní pyrotechniky musí být označeny znakem státní zkušebny a opatřeny příbalovým letákem v českém jazyce. Návod musí popisovat veškerá bezpečnostní opatření, která musí každý uživatel beze zbytku dodržovat. Každý prodejce, který nabízí neschválenou pyrotechniku, se vystavuje hrozbě trestního stíhání za trestný čin obecného ohrožení. Pyrotechnické zboží je rozděleno do několika tříd bezpečnosti – tím se mohou lidé při nákupu řídit a rozhodnout se pro určitý druh výrobku. „Pyrotechnika se v posledních letech stala velmi populární. Příchod nového roku oslavuje tímto způsobem stále více osob. Proto je třeba manipulovat s pyrotechnikou bezpečně a neohrozit tak sebe ani své okolí,“ podotkla policejní mluvčí.

 Jak předejít zranění při používání pyrotechniky?

- Zábavnou pyrotechniku kupovat ve stálých prodejnách, nikoli u stánků na tržištích, i když zboží u stánků splňuje všechny podmínky k prodeji – vlhkost a mráz ho mohou poškodit a znehodnotit.

- Nekupovat zboží, na kterém chybí návod v českém jazyce, označení výrobce či dovozce, označení třídy nebezpečnosti, číslo povolení k prodeji a datum použitelnosti.

- Výrobky kupovat jen v původním balení výrobce. Nekupovat zboží, které je přebalené.

- Při používání pyrotechniky je vždy důležité pečlivě se řídit návodem.

- Při manipulaci s pyrotechnikou nemířit na sebe ani na druhé.

- S pyrotechnikou nikdy nemanipulovat v opilosti, odpalovat by ji měl střízlivý člověk.

- V žádném případě nepoužívat amatérsky vyrobené různé pyrotechnické předměty.

- Kupované výrobky se nesnažit doma ještě vylepšit – riziko úrazu je příliš vysoké.

- Pyrotechniku nesvěřovat do rukou dětem.

- Rodiče by měli dětem zakázat sbírat nevybuchlé petardy. Měli by je poučit o tom, že na takové předměty nesmějí sahat.

Blíží se doba Vánoc a volných dní zejména pro školáky, kterým nastanou zimní prázdniny. Toto období s sebou nese riziko menší rodičovské kontroly a více volna od povinností. Pro děti jsou všechny tyto nebezpečné předměty jistě velice atraktivní, avšak při jakékoliv manipulaci s nimi je třeba přítomnosti dospělé osoby. Policisté varují před neodborným používáním jakékoliv zábavné pyrotechniky a před nebezpečím, které hrozí při neopatrném a nesprávném zacházení s těmito předměty. Používání pyrotechniky pro zábavné účely má svá pravidla, kterými by se měli ti, kteří si ji zakoupí, řídit.

REKLAMA